Ethernetový kabel

Ethernetové nebo také síťové kabely slouží k připojení počítače k počítačové síti/internetu. Kabel ale není jen jeden, ale existuje vícero druhů. Proto se dneska podíváme na jednotlivé typy a řekneme si k čemu slouží a jaký je pro domácí použití nejvhodnější.

Síťový kabel slouží, jak u název napovídá, k vytváření sítí. Konkrétně počítačových sítí. Tedy slouží k vzájemnému propojení síťových zařízení mezi sebou. Co jsou síťová zařízení? Tak konkrétně jsou to počítače, NAS, HTPC, servery, tiskárny, herní konzole, rádia ale i např. trochu inteligentní televize. K tomu můžeme použít různé typy síťových kabelů – koaxiální, optické a metalické (kroucená dvoulinka nebo ethernetový kabel). V tomto článku se budu věnovat právě ethernetovému kabelu, který je v podstatě nejpoužívanější.

Před několika lety byl ethernetový kabel tím hlavním, jak počítač (a jiné zařízení) připojit do sítě. S postupem doby trochu ztrácí na oblíbenosti, hlavně z důvodu dostupné a rychlé Wi-Fi, ale potřeba bude pořád. Jeho hlavní přínos je rychlý a hlavně spolehlivý přenos signálu z jednoho zařízení do druhého (mezi switchi, routery, počítači apod.) bez hrozby rušení nebo špatného signálu. Ale jak jsem už psal výše, ethernetové kabely jsou ruzné.

Jako všude i zde existují standardy, které přicházely s postupným vývojem sítí a počítačů všeobecně. Síťové kabely dělíme do různých kategorií (aktuálně je nejoblíbenější kategorie CAT5e) a stejně jako u wi-fi i zde se v rámci kategorií dosahuje různých rychlostí – viz následující tabulka…

Kategorie ethernetových kabelů
kategoriemaximální rychlost
CAT1maximální rychlost až 1 Mbps
CAT2maximální rychlost až 4 Mbps
CAT3maximální rychlost až 10 Mbps
CAT4maximální rychlost až 16 Mbps
CAT5maximální rychlost až 100 Mbps
CAT5emaximální rychlost až 1000 Mbps (1 Gbps)
CAT6maximální rychlost až 10 Gbps
CAT6e
CAT7
CAT8maximální rychlost až 40 Gbps

Udávané rychlosti jsou dle standardů platné na vzdálenost cca 100 metrů. Standardně se také používá běžný ethernetový konektor RJ-45 a každá novější generace je samozřejmě kompatibilní s předchozími.

Nejprve je nutné vědět, jak rychlé připojení k internetu máme a jak rychlý router máme. Pokud máme router 1 Gbps, tak je zbytečné používat drahé kabely CAT6. Úplně bohatě postačí kabel CAT5e, který ten 1 Gbps přenese naprosto bez problémů. Pokud máme rychlejší router, tak samozřejmě pro dosažení maximální rychlosti potřebujeme i rychlejší kabely (tedy kabely vyšší kategorie).

Všechny současné kabely jsou dostupné buď ve stíněné nebo nestíněné variantě. Závisí to na zvoleném standardu. Stíněný kabel poznáme tak, že kolem vodičů v kabelu se nachází kovová fólie nebo oplet z jemných drátků, které vyžaduje uzemnění. Stíněné kabely jsou navrženy pro prostředí, kde je očekáváno velké elektromagnetické rušení (např. televizní či rozhlasová studia, trafostanice apod.).  Nestíněné kabely jsou vhodné do domácností, malých podniků apod. Jsou flexibilnější a lépe se s nimi pracuje, jsou lehčí a levnější.

Jako materiál na vodiče je nejpoužívanější měď. Ale i tady platí, že čím kvalitnější použitá měď, tím kvalitnější kabel. Ti zavedení (a dražší) výrobci používají kvalitní měď na jednotlivé vodiče v ethernetovém kabelu. Ti horší výrobci používají rádi hliník potažený mědí a zde může docházet ke ztrátám signálu. Většina RJ-45 konektorů je pozlacená a to z důvodu že zlato minimálně oxiduje (a také platí, že čím silnější vrstva zlata, tím kvalitnější provedení konektoru).

I když většina moderních zařízení (mobily, tablety), které se běžně používají v domácnosti, používá wi-fi, tak pokud nebudeme mít kvalitní základ (dobré síťové rozvody od routeru ke switchi a přístupovým bodům), pak i nejlepší wi-fi bude stát zaprd. A i při streamování videa z domácího NAS do noťasu, je lepší mít notebook připojen kabelem, kdy nedochází k rušení a můžeme využít maximální rychlost sítě (běžná wi-fi mívá rychlost omezenou).

Michal Šika - OK1MSI