Pokud máte doma skříně, pravděpodobně budete mít dveře těchto skříněk uchycené pomocí nábytkového kování (nábytkových pantů). A tyto jdou různě nastavovat, aby dvířka skříněk byly hezky uspořádané.
Stejně tak tyto panty naleznete u nových skříněk, které si zakoupíte v různých obchodech s nábytkem. A jelikož si takový nábytek musíte sestavit sami, tak se tento popis celkem hodí.
Na obrázku vyobrazená část vlevo, kde se nacházejí čtyři štelovací šrouby je ta část, kterou naleznete na boční stěně skříně. Pomocí těchto čtyř šroubů lze různě upravit polohu dvířek skříňky.
Šroub A slouží k tomu, jak daleko budou dvířka od těla skříně. Ideální vzdálenost je cca 1 – 2 mm (podle typu pantu), tak aby dvířka při otevírání a zavírání nešoupala o korpus skříně. Tento šroub musíme povolit, nastavit posuvem pant do ideální polohy a následně šroub opět utáhneme (jinak by se dvířka samovolně posunovala).
Šrouby B jsou dva a slouží k vertikálnímu nastavení dvířek. Opět je povolíme (musíme to udělat na všech pantech, které dvířka drží), nastavíme dvířka do ideální polohy a šrouby opět utáhneme.
Šroub C je polohovací šroub. Tímto šroubem posunujeme dvířka ve vertikální poloze, a také je nastavujeme, aby nebyly našikmo. Čím více pantů skříňka má, je práce se šroubem C obtížnější. Musí se na všech pantech nastavit tak, aby dvířka po zavření tak zvaně „lícovala“, tedy nebyla našikmo nebo příliš vlevo či vpravo, nebo (v případě že skříň má dvoukřídlá dvířka) aby byly dvířka v přiměřené vzdálenosti od sebe. S tímto šroubem si vyhrajeme vždy nejvíc.
Tak s chutí do toho…
Michal Šika - OK1MSI