Jak zapojit síťové datové kabely

Mám na mysli síťové datové kabely, díky kterým se připojí počítač k internetu (přes modem/router apod.). Ne ty napájecí na 230V, bez kterých by se počítač ani nerozběhl. Síťové kabely, nebo také datové kabely bývají nazývány UTP kabely. To podle typu osmi-žilového kabelu, který se na jejich výrobu nejčastěji používá.

Někdo si může říct, proč se učit zapojovat datové kabely, když si můžu koupit nový. Když ale potřebujeme protáhnout kabel malou dírou ve zdi, tak konektor bude překážet. Stejně tak se může konektor rozbít (ulomí se mu zajišťovací zobáček) a tak je zbytečné, nehospodárné a neekologické kupovat celý nový kabel. Stačí vyměnit ten rozbitý konektor RJ-45 za nový a kabel můžeme používat dál.

Existují 2 normy zapojení kabelů:

  1. T-568A
  2. T-568B

Tyto normy se od sebe liší pouhým prohozením dvou párů barevných vodičů. Pokud zapojujeme přímý kabel, tak musíme na obou konektorech mít zapojení podle stejné normy. Pokud zapojujeme křížený kabel, tak se dělá kombinace normy A na jeden konektor a norma B na druhý. Křížené kabely se používaly pro přímé propojení dvou počítačů bez síťového switche. To ale v současnosti už není nutné, síťové karty jsou natolik chytré, že poznají přímo připojený počítač a nastavení si upraví samy.

Pro výrobu kabelu potřebujeme krimpovací kleště, které je možné koupit už za 100,-Kč. Pokud je nemáme a nechce se nám je kupovat, tak postačí i nůž a šroubovák. Krimpování pomocí šroubováku je sice trochu nepohodlné, ale pokud děláme jeden kabel za rok, tak se to dá vydržet.

T-568B

Zapojení konektoru dle normy 568B

Tento způsob uspořádání vodičů v konektoru RJ-45 je můj nejoblíbenější a pokud někde zapojuji datové kabely, tak jedině tímto způsobem.

Jak je znázorně na obrázku, vodiče jsou v konektoru v následujícím sledu – bílo-oranžový -> oranžový -> bílo-zelený -> modrý -> bílo-modrý -> zelený -> bílo-hnědý -> hnědý.

Já jí používám proto, že mě ji kdysi naučil jeden starý síťař, u kterého jsem se učil v jenom z mých prvních zaměstnání.

Pokud tedy zapojujeme přímý kabel, tak musí být sled kabelů v obou konektorech stejný.

T-568A

Zapojení konektoru dle normy 568A

Toto je druhý (resp. první) způsob zapojení vodičů v konektoru RJ-45. Jak můžete vidět liší se pouze prohozením bílo-zeleného/zeleného a bílo-oranžového/oranžového páru vodičů.

Vodiče jsou v konektoru tedy v následujícím sledu: bílo-zelený -> zelený -> bílo-oranžový -> modrý -> bílo-modrý -> oranžový -> bílo-hnědý -> hnědý.

Stejně jako u předchozího způsobu zapojení, i tady musíme v případě zapojování přímého datového kabelu mít v obou konektorech stejný sled vodičů.

 

Přímý vs. křížený kabel

Většina síťových zařízení je schopna rozpoznat, jaký typ kabelu jsme připojili a podle toho se přizpůsobí. Nejčastěji používané zapojení je: Přímé. Pokud spojíme mezi sebou UTP kabelem napřímo dva počítače, tak většinou spojení navázat dokážou. Pokud máme počítače staršího data výroby, tak se tak stát nemusí, to je pak nutné použít kabel Křížený.

  • Přímé zapojení– na obou stranách je kabel zapojen v konektoru stejně. Tento typ zapojení se užívá při propojení počítačů se switchem, routerem, atd…
  • Křížené zapojení – používá se, pokud chceme spojit rovnou dva počítače (staršího data výroby). Na jedné straně jsou kabely v konektoru zapojeny stejně jako při přímém zapojení. Na druhé jsou ale některé vodiče zapojeny jinak. Jak přesně vidíme na následujícím obrázku (zkombinuje se norma 568A a 568B). 
Pohled zespodu konektoru

Konektor RJ-45

Konektor pro datové sítě se používá RJ-45. Jedná se o obdélníkový konektor, do kterého je možné zakrimpovat 8 žilový kabel UTP/STP.

Konektor RJ-45 a zdířka konektoru – uspořádání pinů

Jak je vidět na obrázku, piny se počítají od 1 do 8 zleva, pokud máme konektor zobáčkem od sebe. Tedy pokud na něj koukáme ze spodní strany. U zdířky se také počítají zleva, pokud je nastavena tak, jak je znázorněno na obrázku. Tady se musí dávat pozor při připojování kabelů ke zdířce (pokud zapojujeme i zásuvku ve zdi), že je sled pinů zrcadlově otočen.

Typ jádra síťových kabelů

Pro datové sítě se používají dva typy kabelů. Buď mají jako jádro drát (drátové) nebo lanko (licnu). Jádrem mám na mysli jednotlivé vodiče, které v kabelu jsou.

Typ jádra:

  • drát – vhodné pro horizontální vedení kabeláže. Dobře se prostrkují otvory ve zdech. Dráty jsou většinou z mědi. Kabelům, které jsou označené CCA…, se vyhněte. Jde o kabely, které jsou vyrobené z hliníku a jsou pouze poměděné. U těchto kabelů dochází k většímu útlumu, a tedy lze přenášet data jen na menší vzdálenost.
  • lanko (licna) – vhodné pro pohyblivé přívody (například k samotnému PC). Lanko má vyšší elektrický odpor, proto se doporučuje nepoužívat patch kabely delší než 30 m. 

Normy síťových kabelů

Díky normám jsou jednotlivé prvky počítačové sítě vzájemě kompatibilní (prostě si spolu povídají).

KategorieTřídaPopis
Cat 3Class CHistoricky nejstarší. Kdysi se používala i pro přenos dat. Nyní jen pro přenos telefonních hovorů. Šířka přenosového pásma je 16 MHz. Max. přenosová rychlost je 10 Mb/s.
Cat 5eClass DMaximální přenosová rychlost je 1 Gbps. Šířka přenosového pásma je 100 MHz.
Cat 6Class EUvedena v roce 2002. Měla přínést rychlost až 10 Gbps. Výrobci ale tuto kategorii nepřijali a rychlost zůstala 1 Gbps. Byla ale navýšena šířka pásma: 250 MHz. Umožňuje tzv. Power over Etherne. Tedy napájení prvku sítě.
Cat 6aClass EAUvedena v roce 2008. Šířka pásma je až 500 MHz. Datová propustnost už je 10 Gbps.
Cat 7Class FŠířka pásma je 600 MHz. V této kategorii se výhradně používá kabel se dvojím stíněním (S/FTP).
Cat 7aClass FATato kategorie má šířku pásma 1000 MHz. Momentálně je určena pro 10 Gbps přenosovou rychlost, do budoucna až rychlost 50 Gbps.

Průměr a průřez lankových kabelů

U lanek se průřez jednotlivých žil většinou udává zkratkou AWG – Vyšší číslo AWG označuje menší průřez vodiče.

AWGprůměr (mm)průřez (mm2)
230,57330,258
240,51060,205
250,45470,162
260,40490,129

UTP vs. STP

Jestli je kabel UTP nebo STP je určeno stíněním kabelu. Pokud kabel stínění nemá, tak je to UTP (Unshielded Twisted Pair – nestíněná kroucená dvojlinka). Pokud je to STP (Shielded Twisted Pair – stíněná kroucená dvojlinka), tak kolem vodičů v kabelu je ještě stínění, což bývá hliníková fólie nebo oplet z drátků.

Závěr

Jestliže máte poškozený kabel typu lanko a je kategorie Cat 6, tak musíte koupit konektor RJ45 pro tento typ. Typ kabelu je většinou napsaný přímo na něm. Také si můžete na konektory přikoupit ochranné krytky, ale bezpodmínečně nutné nejsou.

Pokud si chceme UTP kabel vyrobit, tak volíme podle účelu mezi drátem nebo lankem. A podle toho také zakoupíme typ RJ45 konektorů.

Jako vždy, není to žádná věda, jen to chce věnovat trochu pozornosti a pak se samotným zapojováním si trochu pohrát. Ale určitě se to vyplatí, není nutné totiž vždy kupovat novou věc, kolikrát stačí tu starou opravit.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník