Naše ryby: Candát obecný

13 Srp

Candát obecný – je velmi chutná dravá ryba. Osidluje střední a dolní úseky řek i stojaté vody. Zdržuje se ve volné vodě ve větších hloubkách. A ano, čte se to candát a ne kandát 🙂 Je hospodářsky i sportovně velmi ceněnou rybou.

Candát obecný se zdržuje ve volné vodě dále od břehů ve větších hloubkách. Významně se uplatňuje při regulaci plevelných ryb. Nekonkuruje si se štikou. Samec candáta buduje výtěrové místo a následně chrání snůšku jiker. Na čelistech a patrovych kostech má kromě malých i dlouhé zuby, tzv. psí. Průměrná váha lovených ryb je mezi 1,5 – 2,5 kg.

Candát obecný se ve velkém množství vyskytuje v celé ČR. V širších, hlubších a čistějších tocích v oblasti pásma cejna a spodní části parmového pásma, s mírně se prohřívající vodou, tvrdým dnem a s členitým profilem koryta. Nevyhýbá se ale i vodám se zabahněným dnem, pokud jsou hluboké. Velmi rozšířen je v mimopstruhových údolních nádržích a zatopených štěrkopískovnách.

Během dne se ukrývá v hlubinách s klidnější vodou, v noci, před svítáním a navečer se vyskytuje na mělčích úsecích nedaleko břehu. V bezmračných nebo dusných dnech bývá při hladině blízko břehů. V údolních nádržích candáta hledáme nad původním řečištěm a při pruších zlomech dna.

Candát je považován za hlubinnou rybu, ale při shánění potravy vyjíždí za rybičkami i na velmi mělkou vodu, kde má největší naději na kořist. Na rozdíl od štiky loví soustavně a mistrně loví i v přikalené vodě. Zcela oprávněně je považován za nepřítele okounů. Malí okounci patří k úspěšným nástrahám na candáta.

Loví se od 1.července do silnějšího podzimního ochlazení mimo teplé letní měsíce. V zimě zabere ojediněle. Pravá candátí sezona na tekoucích vodách probíhá v září a začátkem října. Na údolních nádržích pak po celý říjen a listopad. Časně ráno před rozedněním a večer po západu slunce bývá při hladině a ve středních hloubkách. Během dne bývá v hloubce. Příznivé pro lov je ustálené, bezvětrné počasí.

Lovit lze na plavanou na živou i mrtvou rybku nebo na kousky ryb se splávkem i beze splávku. Na položenou na živou nebo mrtvou rybku nebo na kousky ryb, vláčení mrtvou rybkou, třpytkou, s rybím hřbítkem, s páskem slaniny nebo vláčená umělá muška. Na údolních nádržích hlubinnou přívlačí, také zvedáním a spouštěním. Účinný je lov na cár rybí kůže.

Jako nástrahy používáme živé rybky, hlavně druhy nacházející se v lovištích candáta, ale také ouklej, ježdíka, okouna a hrouzka. Rybí hřbítek z kterékoliv bílé ryby. Živé rybky nastražujeme buď za hřbítek nebo za horní pysk či oba pysky. Velikost nástražných rybek (živých i mrtvých) volíme do 10 cm.Candát je velmi náladová a opatrná ryba, která žije pospolitě. Nastražený vlasec musíme uspořádat tak, aby nekladl při záběru odpor.

Candát obecnýSander Lucioperca
AnglickyPike-perchFrancouzkySandreNěmeckyZanderRuskySudak
ZNAKYpaprskyZNAKYPOPIS
tvrdéměkké
1. hřbetní ploutevXII-XV--barva hřbetutmavozelená
2. hřbetní ploutevI-III19-24barva bokůmosazně zelená (se svislými tmavými pruhy)
prsní ploutev--14-15barva břichašpinavě bílá
břišní ploutevI15-25barva ploutvísvětle žlutá
řitní ploutevI-III9-14barva okazlatožlutá - opálový lesk
ocasní ploutev--17pohlavní zralostmlíčák - 3 r.jikernačka - 4 r.
tuková ploutvičkanemádoba třeníduben-červen
šupiny nad/pod postranní čarou13-1616-24místo třeníTvrdé dno a kořeny rostlin.
počet šupin v postranní čáře80-99
vzorec požerakových zubůnemá
zuby v tlamědenní stupně80-100
počet vouskůnemápočet jikerdo 300 000 ks
pohlavní dvojtvárnostSamci mají v době tření modře mramorové břicho, samice mají břicho bílé.průměr jiker1,5 mm
barva jikeržlutavá
zařazení podle chuti1doba hájení1.1. - 15.6.
potrava - nástrahaJuvenilní ryby se živí bentosem, rychle přechází na rybky. Nástrahy: bílé a žluté twistery, rippery, smačky, wobblery, třpytky, větší marmyšky, drobné pilkery, streamery, živé a mrtvé rybky, filety a cárky.zákonná míra45 cm
nejv. uváděná velikost21 kg - 130 cm
ČELEĎokounovitínejv. doložený věk25 let
způsob lovuplavanápoloženápřívlačmuškaření
dop. náčiníprutstřední akce, pro přívlač a položenou 2,5-3 m. Pro přívlač z loďky 1,8-2,5 m. Při muškaření 2,7 - 3 m.vlasecvlasec 0,18-0,25 mm
pletená šňůra 0,10-0,18 mm
muškařská šňůra č.7-8 (potápivá)
navijáksmekací střední velikostháčekč. 4-1/0
trojháček č. 4-2

Tak lovu zdar…

 

Michal Šika (BastlerCZ)