Naše ryby: Cejn velký

3 Zář

Cejn velký je kaprovitá ryba. Na rozdíl od svých menších příbuzných – cejna siného a cejna perleťového se v našich tocích vyskytuje velmi hojně. Je oblíbeným objektem sportovního rybolovu. Pokud je v místě jeho výskytu málo dravců, hrozí velmi rychle jeho přemnožení.

Cejn velký je hojná hejnová ryba dolních toků řek a stojatých vod. Tento druh je velmi rozšířený umělým vysazováním v době nedostatku násad kapra. Obývá rozsáhlejší, hlubší a klidné dolní úseky mírně tekoucích a proteplených vod, slepá ramena, tůně, důlní propadliny a zatopená štěrkopískoviště s měkkým dnem. Žije v mimopstruhových údolních nádržích.

Loví se od června do konce září, zabere ale i v teplém podzimu, a v některých úsecích pod údolními nádržemi i v mírné zimě. Za horkých letních dnů nebere. Vhodnou dobou jsou i nejčasnější ranní a nejpozdnější večerní hodiny, pokud je nižší čistá voda za ustáleného pěkného, dusnějšího a bezvětrného počasí. Za pošmourného, ale teplého a větrného dne bere i přes den (hlavně v zátokách a místech chráněných před větrem).

Pro lov je vhodný jemný dlouhý prut s citlivou špičkou, citlivý splávek s delší anténkou nebo splávek klouzavý, udice přesně vyvážená dělenou zátěží. Při lovu na položenou umísťujeme zátěž 20 – 25 cm od háčku. Lovební způsoby jsou nejlepší – na plavanou se splávkem a nástrahou po dně. Na položenou se splávkem pevnym nebo závěsným nebo bez splávku s čihátkem. Tam, kde je voda hlubší než je délka prutu, chytáme na položenou s klouzavým splávkem. Stejně tak chytáme ve větších hloubkách nebo daleko od břehu, kde nemůžeme změřit hloubku.

Nástrahy jsou vhodné živočišné i rostlinné – tj. larvy pakomárů (patentky), bílí masní a mouční červi, hnojní červi, larvy obojživelného hmyzu, těsto, těstoviny, brambory, rýže, kukuřice, hrách, vařené ovesné vločky a kroupy, a bílé pečivo.

Cejn je plachý a opatrný. Úspěch je podmíněn přiměřeným vnaděním den před lovem, krátce před lovem a mírným prokrmováním během chytání. Záběry jsou opatrné a jemné, což vyžaduje plné soustředění. Úspěšný lov je podmíněn i nastavením správné hloubky, kterou je třeba v každém místě změřit. Při záseku musíme cejna dostat co nejrychleji ode dna a z místa lovu, aby nevyplašil ostatní cejny z hejna.

Cejn velkýAbramis Brama
AnglickyCommon BreamFrancouzkyBrěme CommuneNěmeckyBrachsen (Blei)RuskyLešč
ZNAKYpaprskyZNAKYPOPIS
tvrdéměkké
1. hřbetní ploutevII-III7-10barva hřbetutmavomodrá až černá
2. hřbetní ploutev----barva bokůstříbřitá se zlatým nádechem
prsní ploutevI15-18barva břichašpinavě bílá
břišní ploutevII7-9barva ploutvíšedomodrá
řitní ploutevIII23-29barva okazlatožlutá
ocasní ploutev--19pohlavní zralostmlíčák - 3 r.jikernačka - 4 r.
tuková ploutvičkanemádoba třeníduben-červen
šupiny nad/pod postranní čarou11-166-9místo třeníNa zarostlých mělčinách.
počet šupin v postranní čáře50-59
vzorec požerakových zubů5.-5.
zuby v tlaměnemádenní stupně80 - 100
počet vouskůnemápočet jikerdo 300 000 ks
pohlavní dvojtvárnostSamcům se tvoří třecí vyrážkaprůměr jiker1,5 - 1,8 mm
barva jikeršedožlutá
zařazení podle chuti3doba hájenínemá
potrava - nástrahaHlavní zdroj potravy je zoobentos. Nástrahy: bílí červi, dešťovka, veka, kukuřice, těstozákonná míranemá
nejv. uváděná velikost11,50 kg - 84 cm
ČELEĎkaprovitínejv. doložený věk32 let
způsob lovuplavanápoložená------
dop. náčiníprutMatchový, bolognesový, feeder, dělička, délka 3 - 5 mvlasecprůměr 0,12 - 0,20 mm
navijákmalý smekacíháčekč. 6 - 14

Tak lovu zdar…

Michal Šika (BastlerCZ)