Konektory, které můžete nalézt na počítačové skříni (převážně vzadu) a na notebooku. Ale také na různých periferních zařízeních, jako jsou externí disky či tiskárny, skenery apod.
Video
Začnu s tím základním a sice s připojením zobrazovacích zařízení. To je nejčastěni monitor u klasického stolního PC. Nicméně tyto konektory nalezneme i u notebooku, kde přes ně můžeme připojit buď větší monitor nebo projektor či zařízení pro editaci videa…
VGA – připojení externího monitoru, dalšího monitoru, projektoru (byť zastaralý, stále se používá i u některých notebooků, je to standard). Robustní a pevný konektor.
DVI – digitální nástupce VGA v několika modifikacích (DL znamená Dual Link), od jeho používání se již také upouští, nicméně na stolních PC a monitorech jej stále najdeme. Robustní a pevný konektor.
HDMI – pro připojení televizorů s vysokým rozlišením a systémům domácího kina, ale také monitorů a některých projektorů. Umí přenášet obraz i zvuk. Náchylný na poškození a kvalitu zpracování.
DisplayPort (DP) – opět pro připojení monitorů, ale hlavně pro připojení systémů domácího kina. Umí přenášet jak obraz, tak i zvuk. Oproti HDMI robustnější.
S-Video – pro video in/out připojení (zařízení k editaci videa). Používal se u notebooků, dnes už jen výjimečně. Žlutá verze je starší provedení, vpravo od ní modifikované novější připojení.
Sítě
Pro síťová připojení se stále používá standardní konektor RJ-45. Pokud vlastníte starší notebook (spíš už jen muzea), tak zde můžete nalézt i konektor RJ-11 (RJ-14) pro připojení modemu.
RJ-45 – standardní ethernetový (síťový) konektor. Pro připojení k internetu a/nebo k intranetu (firemní nebo domácí počítačová síť). Pro přenosové rychlosti 10 Mb/s, 100 Mb/s a 1 Gb/s.
RJ-11 – (také RJ-14). Používal se dříve pro připojení telefonní linky k modemu, zabudovaném v notebooku (nebo na přídavné kartě v počítači). Takové spojení bylo však velmi pomalé, a dnes již nepoužitelné. Přenosová rychlost byla 56 kb/s.
USB
USB (Universal Serial Bus) konektory se používají pro připojení rozšiřujících periferií k počítači. Buď externí disky a jiná záznamová zařízení nebo tiskárny a skenery a mnohá další zařízení. Pro USB existuje několik variant a modifikací, jejichž popis vydá na samostatný článek, který tu bude někdy v budoucnu. Zatím si je popíšeme obecně…
USB (typ A) – standardní USB konektor, k nalezení na všech počítačích. Původně se uvažovalo, že se bude používat pouze tento, ale člověk míní a výrobci mění, takže přibyly ještě další varianty.
USB (typ B) – konektor, který se začal používat na tiskárnách (na PC ho nenajdete) a USB rozbočovačích.
USB (typ mini-A a mini-B) – zmenšené verze předchozích dvou. Používají se na externích discích, apod.
USB (typ micro-A a micro-B) – opět zmenšené verze předchozích dvou. Používají se na externích discích, mobilech a tabletech apod.
USB 3.0 (typ A) – na první pohled stejný, jako původní typ A, nicméně má více kontaktů a díky standardu 3.0 dosahuje vyšších přenosových rychlostí. Aby se nepletl se starší variantou, je uvnitř modrý.
USB 3.0 (typ B) – opět více kontaktů. Stejně jako „staré B“ se používá na tiskárnách a USB HUBech.
USB 3.0 (typ micro-B) – pro připojení externích disků. Pravá část shodná s klasickým micro-B, přidány rozšiřující kontakty v nové levé části.
USB 3.0 (typ C) – možná budoucí nový standard. Zatím u vybraných notebooků vyšší třídy. Díky standardu 3.0 je velmi rychlý a díky univerzálnímu tvaru je použitelný z obou stran (předchozí typy USB konektorů mají vrchní a spodní stranu a opačně nejdou připojit, tento lze připojit z obou stran).
Audio
Jako standard se používají běžné audio konektory Jack 3,5 mm. Jen se odlišuje jejich barevné provedení dle připojitelných zařízení.
Růžová – vstup mikrofonu (stereo i mono).
Modrá – stereo vstup.
Zelená – stereo výstup (standardní připojení reproduktorů nebo sluchátek).
Hnědá – levý a pravý boční reproduktor (u domácího kina)
Žlutá – centrální reproduktor a subwoofer (u domácího kina).
S/PDIF – digitální výstup pro připojení zesilovače domácího kina jedním kabelem.
Napájení
Tím myslíme konektory pro síťové napětí 240V 50Hz. Tedy konektory připojené do počítačového zdroje. Klasickou zástrčku (vidlici) zde neřešíme, ale tu vidlici, která se zasunuje do PC či zdroje notebooku.
C13 a C14 – konektory u stolních PC. C14 je ve zdroji, C13 na kabelu. Tento konektor je koncipován pro proudy do 10 A.
C7 a C8 – konektory pro napájecí zdroje notebooků, zde konkrétně dvoužilový. C8 je ve zdroji, C7 je na kabelu. Pro proudy do 2,5 A.
C5 a C6 – konektory pro napájecí zdroje noteboků třížilové. C6 je ve zdroji, C5 na kabelu. Pro proudy do 5 A. Tomto konektoru jsme říkali Mickey Mouse (když se otočí opačně, než je vyobrazený, připomíná siluetu této postavičky).
Ostatní konektory
Na počítačích, převážně noteboocích lze nalézt ještě další konektory (porty).
eSata – pro připojení externích pevných disků. Rychlejší než USB, operativně odpojitelný/připojitelný (stejně jako USB).
PCMCIA/CardBus – noteboocích. obdélníková zásuvka, do které lze připojit rozšiřovací kartu (s USB a jinými konektory) nebo čtečku karet a další periferie.
FW – ieee1394a – pro připojení video kamer, hard disků a dalších periferií. Přenosová rychlost 400 Mb/s.
FW – ieee1394b – totéž co předchozí, jen s přenosovou rychlostí 800 Mb/s.
PS/2 – pro připojení myši a klávesnice. Na noteboocích býval jeden pro myš, na stolních PC bývaly 2. Nyní se již nepoužívají.
Paralelní port – nejčastěji se používal pro připojení tiskáren a různá datová propojení.
Sériový port – pro připojení sériových zařízení. Poslední dobou hlavně pro programátory PIC mikrokontrolérů apod.
Herní port – pro připojení herních zařízení, např. joysticku.
Toto je vše, co můžete na počítačích nalézt. Spousta konektorů byla nahrazena uviverzálním USB, a tak je již na moderních počítačích nenajdeme. V některém dalším článku se podíváme také na konektory, které nalezneme ve stolním PC. Ale to až někdy příště…
Michal Šika - OK1MSI