Nedávno jsem tu publikoval článek o venkovních počítačových konektorech. Tedy takových, které můžete vidět na krabici počítače nebo notebooku apod.. Teď se podíváme na konektory, které můžete nalézt uvnitř počítače na jeho základní desce.
Disky a diskové jednotky
Pro připojení disků a dalších zařízení, jako CD nebo disketové mechaniky, se používají konektory FDD, IDE, SCSI a SATA – viz obrázek vlevo.
FDD konektory a ploché 34 žilové kabely se používaly pro připojení disketových mechanik. Tedy z toho vyplývá, že se jedná o historickou záležitost v moderních počítačích už neviděnou.
IDE konektory a ploché 40 žilové kabely jsou na tom podobně jako FDD. Jen je ještě můžeme ve starších ale stále funkčních počítačích nalézt. Používaly se pro připojení pevných disků (HDD), CD a DVD mechanik, Zip mechanik apod.
SATA aktuální konektor v počítačích pro připojení HDD, SSD nebo optických mechanik. Stačí mu 7 žilový plochý kabel.
SCSI konektory pro připojování serverových HDD a dalších zařízení. Používaly se standardy s 50 žilovými kabely a 68 žilovými kabely. První z nich byly ploché, druhé byly někdy ploché ale také válcové.
Napájení
Berg ve starých počítačích se používaly pro napájení disketových mechanik. Na starých zdrojích je ještě nalezneme, ale není je kam připojit.
Molex pro napájení IDE mechanik a disků. V nových počítačích už také nejsou, ale donedávna ještě byly. Lze pořídit redukce Molex -> SATA pro napájení SATA zařízení.
Sata power napájení SATA zařízení. Ze zdroje jich bude vyvedeno nejvíce.
Fan power napájení ventilátorů v počítačové skříni. 3 pinový je používán na běžné větráčky, 4 pinový pro větráček procesoru.
ATX napájecí kabel pro základní desku. Ve starých počítačích byl 20 pinový, v nových byl 24 pinový.
CPU společně s rostoucím výkonem procesorů rostly nároky na jejich napájení. Proto se u procesorů Pentium IV začal objevovat napájecí konektor pro CPU. Zpočátku byl 4 pinový, později 6 pinový a v současnosti 8 pinový. Konstrukčně je stejný jako ATX konektor.
Paměti
DDR 184 pinový konektor pro připojení první verze moderních pamětí (například s CPU Pentium IV).
DDR2 240 pinový konektor pro připojení RAM paměti.
DDR3 240 pinový konektor pro připojení další generace RAM.
DDR4 284 pinový konektor pro připojení zatím poslední generace RAM paměti ve stolních počítačích.
DDR SO-DIMM 200 pinový konektor pro připojení RAM paměti první generace (DDR) v notebooku.
DDR2 SO-DIMM 200 pinový konektor pro připojení RAM v notebooku.
DDR3 SO-DIMM 204 pinový konektor pro připojení třetí generace DDR paměti v notebooku.
DDR4 SO-DIMM 256 pinový konektor pro poslední generaci DDR RAM pro notebooky.
DDR paměti (a to notebookové zvlášť´) vypadají na první pohled stejně. Když se ale podíváme pozorněji, liší se hustotou kontaktů a umístěním bezpečnostního zářezu (na modulu paměti) a výstupku v konektoru. Ten je tam proto, aby paměti nebylo možno zaměnit za jiný typ (generaci).
Rozšiřující karty
MiniPCI notebooková verze PCI rozhraní, karty a konektoru. Většinou pro grafickou kartu a další rozšiřující moduly.
MiniPCIe notebooková verze PCIe rozhraní. Karty se vyrábí ve dvou provedeních standardní velikost a poloviční výška.
PCI starší rozšiřující karty. Už se příliš nepoužívají, byly nahrazeny rychlejšímí PCIe kartami.
AGP stejně jako PCI, už se vůbec nepoužívají. Původně byly určeny hlavně pro grafické karty. Byly nahrazeny PCIe 16x.
PCIe součané rozšiřující karty používají převážně rozhraní PCIe. Grafické karty hlavně PCIe 16x, ostatní karty PCIe 4x nebo PCIe 1x. Lze do PC koupit řadiče pro další SATA disky, které se připojují do PCIe 1x nebo další specializované rozšiřující karty, např. pro připojení kamerového systému, stříhání videa apod.
Takovéto konektory, karty a kabely můžete uvnitř počítačů najít, pokud tedy otevřete bednu stolního počítače nebo spodní dekl notebooku. Informace z článku se vám mohou hodit pokud si budete přikupovat paměť nebo nějakou rozšiřující kartu.
V článku jsem pro informaci uvedl i starší konektory, které sice v nových počítačích už nenaleznete (AGP, DDR, DDR2), ale pokud si někde na hraní schrastíte starší počítač, tak se vám jejich znalost bude hodit.
Michal Šika - OK1MSI