10 způsobů využití Colových nápojů

Coca Cola, Kofola, Pepsi a další více či méně známé colové nápoje, včetně těch noname z Lidlu a podobných „dobrodinců“, jsou známé jako ochucený sladký nápoj.

Nicméně je lze využít i zcela jinak než k čemu jsou původně určeny.

Colové nápoje jsou díky svojí velké kyselosti také dobrým čisticím prostředkem. Ph stupnice se skládá ze dvou částí. 0 až 7 představuje kyseliny (kyselost) a 7 až 14 naopak zásady (zásaditost). Střed, tedy stupeň 7 je tzv. Ph neutrální.

Colové nápoje se na této stupnici pohybují kolem hodnoty 2,5. Z toho plyne, že se jedná o poměrně silné kyseliny.

Pomocí Koly můžete udělat následující věci:

  1. Vyčistit připálenou pánev – stačí nalít Kolu do pánve. Tu po několika minutách stačí omýt a po připáleninách není ani vidu.
  2. Vyčistit toaletu – nalijte Kolu do záchodu a chvilku ji nechte působit. Po chvíli spláchněte a vaše WC bude jako nové.
  3. Odstranit krvavé skvrny z oblečení.
  4. Odstranit zakalení na porcelánu a skleněných soupravách.
  5. Vyčistit mince – stačí špinavé mince položit do Koly a po chvíli budou opět zase jako nové.
  6. Odstranit rez – stačí v Kole namočit mycí houbu nebo nějakou látku a s ní přetírat rezavé povrchy.
  7. Odstranit olejové skvrny z podlahy garáže – skvrny jednoduše polijte Kolou a pak setřete.
  8. Odstranit barvu z kovového nábytku – stačí namočit hadr do Koly a pak jí nanést na plochy, které chcete zbavit barvy.
  9. Vyčistit motor – motor zbavíte bez větších komplikací všech olejových skvrn, ale i zašlé hliníkové části budou opět zářit novotou.
  10. Vyčistit pochromované povrchy – opět stačí namočit hadr v Kole a přeleštit jím chromovaný povrch (odstraní to i případnou rez – viz bod 6).

S tátou jsme kdysi rozhýbali zarezlé vodní čerpadlo právě tím, že jsme do něj nalili Colu a nechali přes noc působit. Ráno se čerpadlo točilo. A díky použití Coly jsme jej mohli opět použít na pitnou vodu, protože kdybychom použili běžný odrezovač, zemřeli bysme zřejmě ve strašných bolestech…

Já osobně v nejbližší době použiju poslední dvě možnosti. Začínám totiž s renovací motorky – veterána a bude třeba ji dát do pořádku. Hlavně její zašlý motor a chromové povrchy, které jsou ve zbědovaném stavu.

Faktem tedy je, že colové nápoje lze velmi dobře využít jak při domácích pracích, tak i při práci v technické oblasti či průmyslu.

Neberte to ale jako odrazování od pití těchto nápojů. Já osobně se rád Kofoly nebo jiných nápojů tohoto typu velmi rád napiju, i když vím, co to provede se zrezivělým kouskem kovu. V našem žaludku jsou ještě strašlivější tekutiny.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník