Oprava křesílka z Ikea

Před časem jsme z druhé ruky pořídili otočné křesílko Gregor od Ikea pro mou ženu.

Jak se ukázalo, soudruzi z Ikea někde udělali chybu, protože nosná část křesílka byla rozlámaná. A to i přesto že pani, od níž jsme křesílko koupili, vážila maximálně 50 kg (i s tím křesýlkem :-D).

Na prvním obrázku je vidět stav nosné konstrukce po odšroubování otočného mechanismu. Jednoznačně zde došlo k chybě konstrukce a hlavně byl použit nekvalitní, málo pevný materiál, díky čemuž se nosná vzpěra rozlámala na kousky. A dokonce se vylomila i z rámu křesílka.

Odstranil jsem tedy nosnou vzpěru, a to jak tu rozlámanou, tak i tu zdravou v zadní části sedadla. Pak jsem si ze smrkové spárovky vyřízl desku potřebného tvaru. Tu jsem obrousil z obou stran a nalakoval bezbarvým lakem, aby byla otíratelná od prachu. Desku jsem si přichytil k rámu židle. Mezi ní a sedadlo jsem ještě vložil dva molitanové pláty z podsedáků, aby v případě prosednutí nebylo pod prdýlkou tvrdo.

Pak jsem desku pomocí šesti samořezných vrutů připevnil k rámu sedadla křesílka. Přiložil jsem a vyměřil na střed otočné nohy, tak aby byl umístěn přesně v té pozici, jako z výroby. A pomocí krátkých, silných vrutů jsem jej přichytil k desce.

Výsledek je více než uspokojivý. Křesílko vypadá tak jak má a už nehrozí rozpadnutí nosné části. K tomu, aby někdo zpozoroval, že jsem křesílko opravoval, by musel sedět na zemi nebo si jej otočit. Jinak oprava není v podstatě znát.

Křesílko se původně prodávalo za cenu okolo 2300,- Kč, což mi přijde dost za šunt, který se rozláme i pod 50 kg ženskou. Současná generace křesílek Gregor má upravenou konstrukci, tak nezbývá než doufat, že to nebudou peníze vyhozené z okna.

 

Michal Šika - OK1MSI