Jak správně připojit startovací kabely

S povinností denního svícení se mnohdy stane, že necháme svítit světla u auta. Po návratu k autu pak nemůžeme nastartovat, jelikož se nám vybila baterie. Pomohou nám tzv. startovací kabely.

Kromě startovacích kabelů ještě budeme potřebovat nabitou baterii. Buď nějakou máme v kufru/garáži nebo můžeme požádat jiného řidiče, jestli bychom se nemohli připojit na jeho auto nebo si náhradní baterii koupíme.

Když kabely kupujeme, je vhodné koupit co možná nejsilnější. Takové ty tenké ze supermarketu nejsou vhodné. Oni tedy vypadají tlustě, ale vodič je tam o síle 1,5 mm a zbytek je tlustá izolace. Při startování auta vznikají velmi velké proudy (200-300A), takže kabely ze supermarketů, určené pro proudy do 200A, nejsou vůbec vhodné a je lepší si připlatit za kvalitnější.

Připojení kabelů v autě s vybitou baterií
Připojení na nabitou baterii

Postup krok za krokem:

  1. Nejprve připojíme plus pól nabité bateri na plus pól vybité baterie červeným kabelem.
  2. Potom připojíme minus pól nabité baterie na minus pól vybité baterie černým kabelem (můžeme také připojit na dobře „ukostřené“ místo, třeba na motor. Ale vhodnější to je přímo na vybitou baterii).
  3. Několik vteřin počkáme, aby se články vybité baterie „prohřály“.
  4. Nyní nastartujeme vozidlo s vybitou baterií.
  5. Po nastartování odpojíme kabely. Nejprve minus, potom plus.

Hotovo. Startovací kabely jsou šikovný pomocník.

Poté co dorazíme domů, nabijeme baterii v autě pomocí nabíječky, a příště si ohlídáme, jestli jsme vypnuli při parkování světla.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník