Projekt: Výroba regálů do technické místnosti

Po dokončení technické místnosti (vymalování, dlažba na podlahu), bylo nutné zabudovat nějaké úložné systémy. Po prozkoumání nabídky různých super/hyper hobby shopů jsem raději nakoupil materiál a regály jsem vyrobil sám.

V OBI jsem nakoupil smrkové podkladové hranoly o rozměrech 7,5cm x 3cm na stojky a 3cm x 3cm na podpěrné spojovací hranoly. Dále jsem nakoupil pracovní smrkovou spárovku o šířce 30cm a síle 1,5cm.

Pracovní spárovka se od klasické liší tím, že není úplně do hladka obroušena. Díky tomu je o něco levnější. Totéž platí u zakoupených hranolů, kdy podkladové hranoly, které jsem koupil, jsou za pár korun.

Výkres regálů do technické místnosti

Poté jsem si proměřil místnost a rozvrhl, jak regály udělám. Na výkresu je patrné, jak jsou regály dimenzovány.

Délka místnosti je 189cm, hloubku polic jsem udělal 30cm. Problém byl pouze u dveří, kde je šířka stěny od zárubně cca 21cm. Takže police se zde budou zužovat ze 30ti cm na 21cm.

Počet polic ve vyšší části je sedm ve vzdálenosti 30cm od sebe. V nižší části jsou police čtyři také ve vzdálenosti 30cm od sebe.

Rozměřil jsem si stojky (hranol 7,5x3cm) a zařízl je na požadovanou délku. Tedy čtyři mají délku 210cm a dvě jsou 130cm dlouhé.

Nákres polic pro regál

Potom jsem si rozměřil podpěrné spojovací hranoly 3x3cm. Sedm jsem jich uřízl na délku 21cm (to na stojku u dveří) a patnáct jsem uřízl 30cm dlouhých. Předvrtal jsem do nich otvory o průměru 4mm pro vruty (aby hranoly nepraskaly).

Na stojkách jsem si po 30ti cm rozměřil umístění hranolů. Potom jsem stojky na styčných plochách s hranoly namazal disperzním lepidlem (Dispercol apod.) a spojovací hranoly přišrouboval. Použil jsem na to vruty 4x40mm.

Poté jsem si nařezal spárovku na požadované délky. Sedm desek bylo dlouhých 100cm a čtyři byly dlouhé 89cm. Delší desky bylo ještě nutné upravit tak, aby se na straně u dveří zužovaly z 30ti cm na 21cm. Na výkresu polic jsou ještě vidět výřezy na stojky v rozích polic 7,5x3cm. Tyto výřezy nejsou pouze u vrchních polic na vyšší a nižší části. Jinak všechny ostatní police je mají, jak je nakresleno.

Nakonec jsem hotové součásti regálů odnesl do spíže a sestavil.

Výsledek mě velmi potěšil, protože hotové regály vypadají velmi pěkně. Navíc vůně dřeva je velmi příjemná. Povrchovou úpravu jsem se rozhodl nedělat. Není nutná. Jen na povrch polic dáme plastovou fólii (nějaký plastový ubrus apod.), která je bude chránit před tekutinami a poškozením.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník