Projekt: Skříň na hračky do dětského pokoje

Další částí nábytku pro klučíky do jejich pokoje je skříň (nebo spíš větší komoda) na hračky.

Vyrobil jsem ji ze smrkového masivu…

Materiál

Nákres skříně

Materiál, což byly smrkové lepené desky (spárovky), jsem nakoupil v Obi. Bohužel tento obchod přestal prodávat dřevěný materiál od českých výrobců a začal dovážet a prodávat odpadový materiál od německých výrobců (tedy takový, který by v Německu nikdo nekoupil). Takže bylo dost těžké vybrat použitelné desky. To vede k tomu že pro příště si spárovku budu vyrábět sám (ale to jsem odbočil).

Ve spodních třech částech jsou ještě umístěny police, které na nákresu nejsou. V bočních jsou 2 police (3 oddíly v každé části) a uprostřed jsou 4 police, které vytvoří 4 oddíly. Postranní části by měly mít ještě dvířka pro uzavření, ale od jejich realizace jsem zatím upustil.

Příprava materiálu

Nejprve jsem si materiál nařezal na potřebné velikosti. Což se ukázalo jako relativně obtížné díky pochybné kvalitě, jak jsem už psal v prvním odstavci. Jednak bylo obtížné říznout desku pod pravým úhlem a druhak při položení dvou desek na sebe se ukázalo, že z výroby jsou nestejně široké. Proto jsem je musel ještě oříznout po délce. Původně uvažovaná hloubka skříně měla být 40 cm, díky šuntovému materiálu se smrskla na 38 cm. Ale i to bylo dostatečné.

Nařezané desky jsem zbavil „smolniček“. To jsou kazy dřeva v nichž se nachází smůla, která může začít během užívání výrobku vytékat. A to je nežádoucí. Proto jsem je vyfrézoval pomocí mini frézky a vzniklé díry zatmelil.

Po vytvrdnutí tmelu jsem desky prvně zbrousil smirkovým papírem. Před broušením dřeva dělám to, že desku (prkno, hranol apod.) natřu vodou. Během zasychání vystoupí ze dřeva vlákna, která by vystoupila po první vrstvě laku. Tím si usnadním závěrečnou úpravu výrobku.

Po zbroušení desek jsem do jejich zadní hrany vyfrézoval drážku na uložení desky sololitu. Sololit tvoří zadní stěnu skříně (a také ji drží pohromadě v případě šuntového montovaného nábytku z Ikea, Jeny a spol). V mém případě sololit nedrží skříň pohromadě, ale „jen“ tvoří zadní stěnu. Pomocí horní frézky vyfrézuju drážku, do které sololit zapadne. Tím se stane součástí skříně a nebude „za skříní“.

Lepení

Jako první jsem slepil základní „H“ profil skříně. Vodorovná deska je mezi bočními, proto bylo nutné tuto část slepit jako první. Spoje jsou provedeny pomocí dřevěných kolíků. Tady je nutné díry pro kolíky navrtat přesně.

„H“ profil jsem stáhnul pomocí upínacích popruhů, které jsou dlouhé a umí vyvinout dostatečnou sílu, aby se spoje dobře slepily. Momentálně totiž nemám dostatečně dlouhé stahovačky, ale jsou v brzkém plánu na výrobu 🙂

Po slepení „H“ profilu jsem přilepil ostatní stěny skříně. Tedy vrchní a spodní desku a také desky rozdělující spodní prostor skříně na tři části. Vše bylo lepeno opět na dřevěné kolíky o průměru 8 mm. Pro přesné vrtání děr jsem si vyrobil jednoduchý přípravek, který mi s tím pomohl.

Po slepení zbylých částí skříně jsem připevnil zadní sololitovou desku. Standardně pomocí 20 mm hřebíčků. Potom jsem si nařezal 6 nožiček, vysokých 10 cm. Ty jsem také připevnil pomocí kolíků.

Pak jsem ještě přilepil vzpěru do středu vrchní police, která zamezila prohýbání horní desky skříně. Přeci jen 144 cm je dost dlouhá délka. A následovalo vyvrtání děr pro kolíky na položení polic. Díry pro kolíky jsou v několika úrovních, tak aby bylo možné police výškově nastavit. Opět jsem k tomu využil přípravek tak, aby díry byly ve stejných vzdálenostech od sebe a police se neviklaly.

Konečné doladění

Nakonec jsem skříň nalakoval.

Jako úplně poslední součástí skříně byly police. Ty jsem si nařezal na potřebné rozměry, zbavil smolniček, obrousil a nalakoval. Stejně jako zbytek celé skříně.

Pak jsem se sousedem skříň přenesl do pokojíčku a osadil policemi a hračkami. Skříň je lepená, takže zůstává v celku.

Kluci jsou z ní nadšení a hlavně z toho, že mají místo, kam můžou nacpat svůj bordýlek…

 

Michal Šika - OK1MSI