Stojan na elektrické pily

Mám dvě přímočaré pily a jednoho „mafla“. A nějak bytostně jsem nesouhlasil s tím, že by přímočaré pily měly ležet jen tak na na bok. U maflu mi pak přišlo špatné, že bych ho opíral nějak našikmo, aby celou vahou byl na krytu kotouče.

Tak jsem vyrobil jednoduchý stojan do police.

Důvod je jasný, maflík není nejlehčí (můj má výkonný motor 1,5 kW a ten něco váží) a svou vahou by mohl kryt kotouče, a i styčnou desku, deformovat. Což je určitě nežádoucí, i když existují lidé, kteří to mají u kloaky.

A tak jsem si postavil stojan, v němž všechny tři elektrické pily, které mám, našly své útočiště.

Bylo to velmi jednoduché. Vzal jsem prkýnko ze spárovky, široké tak akorát do skříňky na elektrické nářadí, k němu na koncích přilepil nožičky, tedy další prkýnka, na kterých celá konstrukce stojí. Ty jsou asi 50 mm vysoké. To proto, aby bylo dostatek místa na pilové listy a pilový kotouč i s krytem.

Pak jsem ještě příčně podlepil prkno dalšími prkýnky, pro vyztužení. Dlouhé prkýnko má leta podél, takže po naříznutí otvorů pro pilové listy a pilový kotouč by se tyto části snadno odlomily. Proto ty výztuhy.

Dále jsem vyřízl otvory pro pilové listy přímočarých pilek a pilový kotouč (i s krytem) maflíka. A tím bylo hotovo.

Umístil jsem stojan do skříňky a postavil do něj pily. Pak se ukázalo, že bude třeba ještě dvou vylepšení. A to podpěra stojanu zhruba v prostředku, aby nedocházelo k prohýbání nosné části a přílišnému namáhání výztuh. Ty by se mohly po čase odlomit.

A také jsem přidal podpěru pod motor maflu, který dost vybočuje. Tady by zase hrozilo zdeformování příložníkové části maflíku, na které nyní mafl odpočívá.

V pravé části jsou tedy dvě přímočaré pily vedle sebe a v levé je potom maflík. Ten je rozměrnější a hůře se vyndává, tak takto pro mě bude více „po ruce“.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník