Pomůcka pro lisování plechovek z odpadového materiálu

Jelikož prázdné hliníkové plechovky dále využívám (tavím je a vyrábím z nich další věci), pro lepší skladování je lisuji. Pro snažší lisování nápojových plechovek jsem si z odpadového materiálu vyrobil pomůcku, která to usnadňuje.

K lisování plechovek používám větší kladivo. Prostě do plechovky praštim až je z ní placka. Nicméně když jsem plechovku netrefil přímo na střed a kolmo, tak většinou odletěla pokud možno co nejdál… Původně jsem chtěl vyrobit pákový lis, ale vzhledem k nevelkému množství plechovek jsem se rozhodl pro jednodušší řešení. A využil jsem na to odpadový materiál, abych na to zbytečně nezpotřebovával jiný materiál, který mám na hezčí věci…

Vzal jsem staré prkno 200 x 50 x 680 mm. Pak jsem z 10 mm ocelové kulatiny uřízl 5 tyček o délce cca 200 mm. Na prkno jsem na jednu stranu obkreslil obvod plechovky, a po tomto obvod jsem navrtal kolmo otvory o průměru 10 mm a hloubce cca 30 mm. Do nich jsem naťuknul tyčky a ejhle, opora je hotová.

Plechovku vložím do ohrádky a standardně do ní majznu kladivem. A je z ní placka. A nikam neuletí. Paráda.

Vím, nevypadá to nijak extra, ale je to vyrobené z odpadového materiálu, takže to je takové malé plus. A je to hlavně funkční a s tím množstvím placatěných plechovek není třeba vyrábět něco sofistikovanějšího :-).

 

Michal Šika - OK1MSI