Výrobek: Vánoční dekorace – svítící stromeček

Jelikož se vánoce kvapem blíží, zhotovil jsem minulý týden novou venkovní vánoční dekoraci. A sice svítící stromeček. Sice jsme jeden koupili v obchodě hotový, ale tento jsem měl v plánu už od léta a chtěl jsem na něj využít jeden světelný řetěz, který se při vyvěšování rád zamotával a měl jsem z něj deprese…

Pro výrobu jsem použil tak zvaný „roksor“, tedy betonářskou výztuž. Jedná se o tyčovou ocel, která má na povrchu výstupky a používá se při vytváření železobetonových konstrukcí. Já použil roksor o síle 8 mm, kterého jsem nakoupil celkem 18 metrů.

Na obrázku vidíme nákres stromečku při pohledu z čelní strany, ale také z boční strany (při pohledu shora tvoří kříž). Nákres představuje spojení dvou částí, které jsem vyráběl, dělal jsem tedy stromeček po čtvrtinách.

Na nákresu jsou také vidět rozměry jednotlivých částí v cm. Výška kmínku je 1500 mm. Části stromku jsou celkem čtyři, proto jsem musel všechny díly nařezat 4x. Tedy 4×1500 mm na kmínky a také vše ostatní – viz rozpis na obrázku.

Roksor se prodává v 6 m dlouhých tyčích, takže jedna tyč mi akorát stačila na čtyři kmeny a zbylé dvě tyče se povedlo rozřezat na zbylé součásti, že zbylo jen pár odřezků a jedna tyčka o délce cca 55 cm.

Všechny části jsem následně posvařoval do čtyř částí stromečku. Vše jsem nastříkal matnou černou barvou. Potom jsem si ze starého trámku udělal křížový stojan a do něj umístil nabarvený stromeček. Pomocí kovových hadicových spon jsem k sobě stáhnul všechny čtyři kmínky tak, aby stromeček držel tvar a nerozpadal se. Po odeznění vánoc je možné tyto spony povolit a stromeček složit do plochého tvaru, aby nezabíral při skladování místo.

Nakonec jsem na stromeček navěsil světelný řetěz. Šlo o starší světelný řetěz na siťové napětí 230 V, který tvoří smyčku. Je vyroben docela nešťastně a při vyvěšování se vždy zamotával a bylo „o nervy“ jej používat. Proto na tomto stromečku zůstane připevněný napořád a tak se zamotávat už nebude.

Navěšovánís větelného řetězu jsem začal odspodu a postupoval po jednotlivých ramenech stromku. Vzhledem k tomu, že řetěz není přímo dělaný na určitý rozměr jsem jej musel na dvou ramenech vyvěsit 2x, což ale nevadí. Navíc zbyl asi půlmetrový kousek, a tak jsem ještě na vrchol stromečku umístil tyčku, která tvoří špičku a na ni navinul zbytek světelného řetězu. Příští rok ji možná nahradím koulí nebo hvězdou.

V následující galerii je vidět postup výroby i s popisky.

Jak je vidět z posledních snímků, stromeček svítí a dobře vypadá. V porovnání s tím kupovaným je větší s více světýlky a robustnější. Navíc není napájený z baterií, které v chladném počasí vydrží tak týden, ale ze sítě, kde jsem použil zásuvku s časovačem a stromek tak svítí od cca 17 hodin do půlnoci.

Michal Šika - OK1MSI