Nové vybavení – velký mafl

Před nějakou nepříliš dávnou dobou jsem si musel koupit nový mafl, tedy ruční okružní pilu. Ne, že bych mafl neměl, ale má průměr kotouče pouze 162 mm, což není mnoho, a já potřeboval větší. Proto jsem koupil výrobek Stanley FatMax FME301 o průměru kotouče 190 mm.

Jistě si vzpomítáte, že jsem měl mafl se 190 mm kotoučem už v minulosti. Byl to Parkside z Lidlu a byl jsem s ním spokojený. Pak mi ale spadl na zem a ohnul se mu stoleček, takže už s ním nešlo řezat přesně. Vyrobil jsem z něj tehdy malou stolní cirkulárku, kterou používám úspěšně dodnes.

Původně jsem uvažoval, že bych koupil zase Parkside, protože jsem s ní byl spokojený, ale nakonec jsem se rozhodl pro Stanley. A to jak z důvodu většího výkonu motoru (1650W), tak hlavně z důvodu lepšího uchycení stolečku k tělu pily.

Jak je možno vidět na posledním obrázku, tak uchycení těla pily ke stolečku zde není řešeno za kryt kotouče (jak to bývá běžné), ale samostatným pevným a robustním úchytem. Což je rozhodně lepší, co se týká přesnosti řezů, tak i namáhání kloubu při skladování maflu. Potěší také kovový pohyblivý kryt kotouče, gumový kabel a stoleček z odlitku (a ne z ohýbaného plechu).

Pila Stanley FatMax FME 301 je dobrou volbou v poměru „cena/výkon“, samozřejmě se nejedná o profi stroj, ale bez problémů se jim vyrovná. A pro hard-core kutila, jako jsem já, je naprosto super.

Michal Šika - Kutilův zápisník