Nový regál do elektodílny

V mojí elektrodílničce jsem pro uskladnění používal starou skříňku z lamina. Byla nic moc. Jednak byla úzká a málo hluboká, ale také byla ze slabého materiálu, takže se různě kroutila při větším zatížení. A to není dobré, protože jsem se permanentně obával toho, že mi přistane na zádech, kdykoliv jsem něco v elektrodílně dělal.

A tak jsem částečně z odpadového starého materiálu vyrobil nový ergonomický regál přímo na míru. Od kamaráda jsem tu měl po jeho otci staré dřevotřískové desky s povrchovou úpravou, původně určené na výrobu nábytku. Na rozdíl od současného lamina mají tyto desky na povrchu dýhu, takže zvenku jsou dřevěné (ikdyž je to jen slabá vrstva dřeva). Navíc od současných vyráběných dřevotřísek jsou tyto lisované za použití vyšších tlaků. Jsou tedy mnohonásobně pevnější (a taky trochu těžší). Kdybych je neměl k dispozici, vyrobil bych regál ze spárovky, protože současné dřevotřískové lamino by se za pár týdnů zprohýbalo. Ale takto se bát nemusím. Stará dřevotříska drží…

Připravil jsem si nákres. Police nejsou obdélníkové, ale jsou sešikmené. Na jedné straně jsou hluboké 400 mm a na druhé jsou široké 200 mm. Celková délka polic je 750 mm. Nařezal jsem si jich celkem 7, jedna bude použita jako dno regálu a ostatní jako police.

Do každé police (kromě té, která přijde nahoru) jsem vyříznul tvory pro stojky regálu. Ty jsem nařezal z latí 45 x 20 mm. Jsou 4 a mají délku 1700 mm. Ze zbytku latí jsem nařezal podpěry pod police regálu. Ne proto, aby se neprohýbaly, ale pro snadnější  připevnění ke stojkám. Na jedné (té širší) straně jsou stojky v konci police, na té užší straně jsou 200 mm od okraje.

Stojky jsem sešrouboval s delšími podpěrami dohromady a připevnil k boční stěně pomocí vrutu do hmoždinky. Pak jsem připevnil další stojku v zadní stěně také pomocí vrutu do hmoždinky. Tím byly nosné části regálu zakotveny a začal jsem s montáží polic. U delší strany jsem police prošrouboval vruty skrze podpěrnou lať. U kratší strany jsem podpěrné latě se stojkami sešrouboval pomocí malých čtyř-otvorových vinglíků.

Více napoví galerie ze stavby regálu s popiskami.

Celý regál je dostatečně pevný a stabilní. Stačilo zakotvit jen dvě stojky a i tak se regál nemele na žádnou stranu.

Michal Šika - Kutilův zápisník