Přestavba starého akušroubováku na napájení adaptérem

Při úklidu garáže jsem objevil stařičký akušroubovák, který jsem kdysi používal. Samozřejmě už vůbec nefungoval, akumulátory NiCd byly kaput. Buď jsem ho mohl vyhodit, nebo do něj dát nové akumulátory anebo jej přestavět na napájení adaptérem. Zvolil jsem třetí možnost.

Napájecí napětí akušroubováku bylo 3,6V. To odpovídalo třem kusům nabíjecích baterií zapojených do série (jak známo, akumulátory velikosti AA a AAA mají napětí jen 1,2V). Staré mrtvé akumulátory jsem vyjmul a uspořádal jim smuteční obřad u kontejneru na elektroodpad, do kterého jsem je pak pohřbil.

V Číně jsem na Aliexpresu objednal napájecí adaptér. Kvůli nemožnosti objednat přímo adaptér s výstupním napětím 3,6V, objednal jsem jeden s regulací výstupního napětí a to v rozsahu 3 – 12V. Důležité bylo, aby adaptér dával také slušný proud. Tento umí 5A, což je pro takto malý šroubovák dostačující.

Napájecí adaptér má klasický válcový 5 mm napájecí konektor – samce. Měl jsem v šuplíku jeho protikus, tedy samici, který lze přišroubovat do těla přístroje pomocí kovové matice. Propojil jsem s konektorem drátky vedoucí od přepínače na akušroubováku a celé to opět smontoval dohromady. Na adaptéru jsem nastavil 3,7V – a voilá – vše fungovalo.

Adaptér jsem přimontoval na pojízdný nářaďový stolek, který mám v dílně a bylo hotovo. Vše je ve fotogalerii.

Časem se ukázalo, že je přeci jen tento akušroubovák docela slabý. 3,6V není mnoho a tak nemá sílu na utahování vrutů do dřeva a tak podobně. Takže jsem si ho přesunul do elektrodílničky, kde bude využitý mnohem více.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník