Projekt: Malá stolní cirkulárka

Vyrobená ze starého maflu, tedy ruční okružní pily. Ne vše lze řezat ruční okružní pilou, proto se v dílně hodí stabilní cirkulárka se stolem. Není nutné ale kupovat již nějakou hotovou, ale můžeme si ji vyrobit sami.

Měl jsem mafl z Lidlu, který mi před časem spadl ze stolu a ohnul se mu stoleček. Takže už neřezal přesně. Tak jsem se rozhodl z něj vyrobit malou stolní cirkulárku. Tato mnou vyrobená má stůl o velikosti 460 x 560 mm.

Mafl jsem nejprve odstrojil – vyndal jsem kotouč, spodní odklápěcí kryt a také rukojeť. Poté jsem si z hranolu 30 x 50 mm nařezal 8 hranolů. Čtyři o délce 550 mm a čtyři o délce 400 mm, a vyrobil z nich spodní a horní rám pro pilu. Horní rám se trochu liší od spodního, kdy kratší hranoly jsou zde naležato, čímž vznikne nahoře prostor 20 mm.

Ke spodnímu rámu jsem přišrouboval dřevotřískovou oboustranně dýhovanou desku o síle 6 mm, která poslouží jako dno pily (k ní jsou zespodu přilepeny gumové nožičky, aby pila neklouzala). Z této desky jsem později také vyrobil desku stolu (jen jsem slepil 2 k sobě, aby byla celková síla desky stolu 12 mm). Pak jsem si z dýhované spárovky o síle 20 mm uřízl dvě desky 170 x 490 mm, ke kterým bude připevněn mafl.

V jedné desce jsem v jejím středu vyřízl otvor pro přístup ke šroubu pilového kotouče a na její druhé straně ještě musel být otvor pro přírubu odsávání, která je o něco větší než kryt pilového kotouče. Poté jsem mafl k desce přišrouboval pomocí 4 šroubů M6. V druhé desce jsem vyřízl otvor na motor maflu a spojil je pomocí šroubů. Později jsem ale tuto desku posunul do kraje, kde tvoří boční stěnu pily.

Připravil jsem si odsávací trubku, která bohužel nešla zasunout do otvoru v krytu pilového kotouče. Proto jsem vyrobil z kusu překližky nástavec, který z venku přilehne na spoj a utěsní jej. Trubku jsem ještě na druhé straně musel zúžit, aby z ní nevypadávala hadice vysavače. Poté, co jsem trubku i nástavec odsávání umístil, jsem vše utěsnil akrylovým tmelem, aby nedocházelo k úniku sacího vzduchu.

Nastavil jsem napájecí kabel, aby dosáhl od motoru k přední stěně pily. Pak jsem si vyrobil dřevěnou krabičku, do které jsem umístil regulátor otáček motoru, který se zároveň stará o plynulý rozběh motoru, a připevnil ji na přední desku pily hned vedle hlavního vypínače. Pro přívod napájení jsem použil PC konektor, který jsem umístil do zadní stěny pily. Veškerou elektroniku jsem umístil do prachotěsné krabičky, aby nedošlo náhodou k požáru. Což bych nerad.

Rám stolu jsem vyrobil z vingle 25 x 25 x 3 mm, který jsem v prostředku vyztužil jeklem 20 x 20 x 2 mm. Stůl pily je k rámu pily připojen pomocí dvou pantů, takže lze stůl odklápět. Na rám jsem přilepil dýhovanou dřevotřískovou desku o síle 6 mm a k ní pak ještě jednu o stejné síle. Deska stolu je tak silná pouhých 12 mm, což je naprosto perfektní vzhledem k hloubce řezu. Díky dýze je navíc pevnější než klasická dřevotříska s laminem na povrchu.

Nakonec jsem z hliníkového C profilu uřízl dva kusy o délce 460 mm a připevnil je na přední a zadní část stolu. Tyto profily poslouží k připevnění příložníku. Profily jsou připevněny promocí šroubů M5 se zápustnou hlavou. A ještě úplně nakonec jsem vyfrézoval dvě vodicí drážky do kterých jsem pro jejich zpevnění vložil hliníkové U profily (ty jsem přilepil dvousložkovým epoxidovým lepidlem). Tyto drážky jsou rovnoběžné s pilovým kotoučem. 

Ještě si dovyrobím příložník pro šířku řezu, dále posuvné příložníky do drážek v desce stolu a ještě přidám možnost nastavení hloubky řezu. Ale to někdy jindy…

Pila řeže naprosto pefektně a přesně. Myslím že je přesnější než nějaké low-endové stolní cirkulárky v cenách do 10 tisíc korun. A aspoň jsem zpracoval starý mafl, který byl už nepoužitelný.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník