Doplnění truhlářských koz

Před nějakou dobou jsem si vyráběl truhlářské kozy do své dílny. Ty se mi velmi osvědčily a tak jsem ještě dodělal pro ně doplněk, se kterým jsem při výrobě počítal, ale dostal jsem se k tomu až teď.

Na vrchu truhlářských koz jsem při výrobě udělal takový žlábek (či U profil), do kterého jsem počítal s vyměnitelnými hranoly, abych kozy hned nezničil. Může se totiž stát při řezání, že pila zajede až do podkladu apod. V tomto „U profilu“ jsem také počítal s tím, že se tyto hranoly upevní pomocí šroubů. Původně jsem ale myslel, že udělám dva hranoly o délce 1000 mm a dva o délce 2000 mm.

Nakonec jsem udělal 4 hranoly o stejné délce 1000 mm s tím, že šrouby je bez problémů udrží, když je dám za sebe. Tím jsem získal ložnou délku až 2400 mm, což je více, než jsem původně počítal.

Nejprve jsem si vyrobil šrouby. Použil jsem vratové šrouby M8 o délce 50 mm. Pro ně jsem z odpadové překližky udělal větší hlavy, abych nemusel kupovat nějaké šrouby s plastovou hlavou. Z překližky o síle 6 mm jsem vykružovacím vrtákem vyřízl 16 koleček o průměru 44 mm. V osmi kolečkách jsem vyvrtal středový otvor o průměru 8 mm a v druhé osmici jsem tento středový otvor zvětšil na 12 mm.

Pak jsem do větších otvorů provlékl vratové šrouby. Do většího otvoru krásně zapadla čtvercová hrana, kterou vratové šrouby mají, aby se neprotáčely ve dřevě. Takto provlečený šroub jsem zakápl vteřinovým lepidlem. Pak jsem vzal kolečko s menším otvorem, nanesl na ně disperzní lepidlo na dřevo a navlékl také na šroub tak, aby se obě kolečka slepila k sobě. Celé jsem to zajistil maticí.

Když lepidlo zatuhlo, upnul jsem šroub do vrtačky a na pásové brusce jsem hlavu šroubu obrousil na průměr cca 40 mm. Také jsem těmto novým hlavám šroubů srazil hrany, abych si nezarazil třísku a odstranil jsem matice, kterými bylo vše staženo dohromady. A šrouby s dřevěnými hlavami byly hotové.

Pak jsem dva nehoblované hranoly 60 x 60 x 2000 mm nařezal na délku 1000 mm. Vznikly tak čtyři hranoly o této délce. Ty jsem zhobloval na rozměr 50 x 50 mm, aby se vešly do „U profilu“ na kozách.

A je hotovo. Hranol teď stačí vložit do „U profilu“ na truhlářské koze, přitáhnout pomocí šroubů a ani se nehne. Při použití jednoho hranolu se délka kozy zvětšila na 1000 mm, když dám dva za sebe, můžu ji prodloužit až na 2400 mm.

Teď můžu bez problémů začít s výrobou knihoven do obýváku. Ty budou mít na výšku přes 2 metry, takže s nimi budu moct bez problémů manipulovat.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník