Projekt: Nový velký kompostér

Před nějakou delší dobou jsem renovoval starý kompostér po původních majitelích. To byla v podstatě ohrádka, do níž se vrstvil bioodpad ze zahrady a z kuchyně. Nevýhodu to mělo tu, že se tam bez problémů mohli dostat různé škodlivé organizmy, které se na čerstvých přírůstcích v kompostu přiživovali, konkrétně myši a naši psi…

Žena na jaře koupila cca 300 litrový plastový kompostér. Ten jsem vylepšil připevněním skelné sítě na spodní otvor, aby se dovnitř nemohly prohrabat myši a podobná havěť. Nicméně 300 litrů není zas tak moc, a tak jsem se rozhodl vyrobit podobný kompostér větších rozměrů.

Částečně jsem na to zrecykloval ocelové úhelníky 25 x 25 x 3 mm z původního starého kompostéru.

Nejprve jsem si z těchto úhelníků svařil dva čtverce 900 x 900 mm na spodní rám a 500 x 500 mm na vrchní rám. Z rozměrů můžete vidět, že kompostér nebude kvádr, jako ten kupovaný, ale komolý čtyřboký jehlan. Pak jsem si uřízl 4 jekly 20 x 20 x 3 mm o délce 1500 mm a následně je svařil s horním a spodním rámem. Vznikla tak základní konstrukce kompostéru.

Naměřil jsem rozměry bočnic a od známého zámečníka jsem si nechal nastříhat husté pozinkované pletivo. Díky tomu bude mít kompost dostatečný přístup vzduchu a může vesele tlít. Na dno do spodního rámu je pletivo hustší, na stěny je s většími oky. Rám kompostéru jsem důkladně natřel barvou Fest-B.

Do spodního rámu jsem vložil čtvercové hustší pletivo a svářečkou jej nabodoval k rámu. Zabrání průniku hlodavců, ale žížaly se dovnitř bez problémů dostanou. Pletiva na stěny jsem připevnil pomocí samořezných vrutů do kovu. Ke spodnímu a hornímu rámu jsem ještě musel přivařit takové límečky z 1 mm silného plechového pásku, abych mohl pletivo přišroubovat i zde. Do jedné stěny jsem ještě z plocháče 20 x 4 mm navařil rám pro vybírací dvířka.

Tyto vybírací dvířka jsem vyrobil z vyříznutého pletiva, které jsem zpevnil 42 mm širokými pásy z ocelového 1 mm silného plechu. Dvířka jsou na patech a otevírají se vyklápěním nahoru. Když bylo vše sešroubováno, tak jsem hrany a místa sešroubování ještě přetřel důkladně barvou, aby to hned nerezlo.

Proti vniknutí rezavých slimáků jsem kolem spodní hrany kompostéru natáhl měděnou pásku 10 mm širokou, která se používá k uzemňování v elektrotechnice. Údajně těm zmetkům měď vadí, tak uvidíme…

Následuje galerie s postupem výroby a popisky.

Kompostér máme už od konce léta a je už ze tří čtvrtin naplněný. Dle výpočtů je jeho objem cca 775 litrů, což je docela dost a v kombinaci s kupovaným plastovým 300 litrovým dává celkový objem 1000 litrů. A to si myslím, že stačí…

Michal Šika - Kutilův zápisník