Projekt: Přesun a renovace kompostéru

Kompost a kompostér jsme zdědili po původních majitelích našeho domu. Nastal čas na jeho přesun a úpravu.

Nevyhovoval jak svým umístěním, tak použitím divných materiálů.

Kompostér je vlastně kovový rám z vinglů o rozměrech 1150 x 800 x 1650 mm. Povedlo se mi jej vytáhnout ze staré hromady kompostu.

Stará výplň kompostéru – eternit

Pak jsem odstranil staré boční výplně, které tvořily eternitové desky, což není materiál přímo vhodný pro kompostér.

Kompost jsem pak přesunul ke zdi, kterou jsem loni stavěl namísto části plotu. Je to úplně v rohu zahrady, takže rozhodně nepřekáží. Na původním místě, kde byl starý kompost, zasadíme nějaké stromy, takže časem tam bude i stín.

Po umístění kompostéru na nové stanoviště jsem do něj zabudoval nové boční výplně. Použil jsem k tomu odpadové dřevo, kterého jsem měl dostatek. Mezi jednotlivými prkny jsou mezery cca 50 mm, pro přístup vzduchu do kompostu.

Prkýnka jsem k rámu přichytil pomocí vrutů, pro které jsem předtím vyvrtal otvory. Nakonec jsem přední část kompostéru zakotvil zaražením kolíků do země, aby se vahou kompostu nerozjížděl. Na vrchní část jsem nasadil zajišťovací vingl, který zabrání rozevření bočních stran kompostéru.

Jako poslední bod bylo přeházení starého kompostu do nově umístěného kompostéru s přidáním nového materiálu. Na místě starého kompostu teď rostou obří rajčata (zatím keříky) a dýně.

Zrepasovaný kompostér není nijaký krasavec, ale účel pro který je určen splní a rozhodně vypadá mnohem líp než nějaké předražené plastové monstrum z hobby marketu.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník