Výrobek: Věšák na klíče od auta

Protože jsme pořád přendavali klíče od aut po různých skříňkách (a pak je hledali) nebo je věšeli v hůře zabezpečené garáži na hřebík, rozhodl jsem se vyrobit věšáček pro věšení těchto klíčů.

Jelikož máme malé kluky, zvolil jsem jako tvar věšáku auto. Navíc je to i tematické, protože je primárně určen na věšení klíčů od motorových vozidel. Samozřejmě je možné jej využít v koupelně na věšení dětských ručníků apod.

Věšák jsem vyrobil ze smrkové spárovky (což je lepená deska z latí), která se na rozdíl od širších prken nekroutí ani nepraská. Další možností by bylo použití překližky, ale měl po ruce jsem kus spárovky, tak jsem použil tu.

Na ni jsem si nakreslil tvar auta a ten pomocí kmitací pily vyříznul a následně důkladně obrousil smirkovým papírem. Tužkou jsem načrtl detaily autíčka, jako okna, kola, světla apod. A začal postupně vybarvovat. Původně jsem zvažoval, jestli použiju akrylové nebo temperové barvy. Jelikož se mnou v papírnictví byla manželka, tak jsem zvolil levnější temperové barvy.

Výsledek jsem pak přelakoval bezbarvým vodou ředitelným lakem. Veškeré použité nátěrové hmoty jsou zdravotně nezávadné. Výrobek tedy může přijít do styku s dětmi (nebo naopak)…

Volba temperových barev ale nebyla šťastná, protože jsem musel dávat víc pozor, aby se při malování vzájemně nemíchaly. A pak při lakování vodou ředitelným lakem docházelo také k jejich rozpíjení. Proto jsem musel věšák lakovat po částech a až po jeho zatvrdnutí vše finálně přelakovat najednou. Takže poučení pro příště je: koupit akrylové barvy a nechodit pro ně s manželkou :-).

I přes potíže s vodou ředitelnými barvami a lakem jsem vše nakonec dotáhl k dokonalosti. Jen to bylo pracnější.

Když byl věšák namalovaný a nalakovaný, pořešil jsem jeho zavěšení na zeď. Vrtákem o průměru 15 mm jsem vyvrtal mělké díry pro hlavičky hřebíků nebo skob, pro upevnění věšáčku na stěnu.

Pak jsem si z plechového pásu vystřihl dva proužky. Do nich vyvrtal otvory pro hřebíky a žlábek pro skobičku (nebo hřebík) na pověšení. Pak jsem minifrézkou vyfrézoval žlábky u děr tak, aby tam plechové proužky zapadly. Potom jsem proužky přibil hřebíčky.

Jako další jsem na zadní spodní část věšáčku instaloval plastové kapky pro opření o stěnu. A z lícové strany jsem přišrouboval háčky na zavěšení klíčů či jiných věcí.

A když bylo vše hotovo, pověsil jsem celé dílo na stěnu v chodbě a pověsil na něj klíče.

A hotovo…

Věšáček už nějakou dobu plní svůj účel ke vší spokojenosti všech členů domácnosti (i pavoukovi se líbí, protože už na něj zkoušel zavěsit svou síť).

 

Michal Šika - Kutilův zápisník