Držáček měřicího pásma

Pro venkovní měření mám 20 metrové měřicí pásmo. Aby mělo své místo a pořád jsem ho nehledal a nepřendaval v šuplíku, vyrobil jsem si pro něj praktický držáček na stěnu.

Držáček jsem si vyrobil z překližky o síle 4 mm a šířce 80 mm. Pojal jsem jej jako bedničku, do které se pásmo vloží shora a bude v ní pevně sedět.

Nejprve jsem si uřízl budoucí přední a zadní stěnu o délce 140 mm. Na každé z nich jsem si naznačil střed. Na přední desce jsem vyvrtal otvor o průměru 42 mm a na zadní desce otvor o průměru 28 mm. Tyto otvory jsem následně prořízl k horní straně desek, tak aby vznikly otvory z jedné strany otevřené – viz galerie. Je to proto, že přední a zadní strana pásma není hladká, ale na zadní straně je uchycení pásma a na přední straně skládací klička pro navinování pásma.

Dále jsem si do zadní stěny předvrtal otvory pro vruty, kterými bude držáček připevněn na stěnu. U otvorů jsem udělal záhluby, do kterých zapadnou zápustné hlavy vrutů tak, aby nevadily při vkládání pásma. V přední stěně držáčku jsem vyvrtal větší otvory nad těmi ze zadní stěny, aby bylo možné držáček přišroubovat bez nutnosti rozebírání.

Nakonec jsem si uřízl z překližky boční stěny a dno držáčku, každé o šířce 34 mm a celou bedničku jsem slepil dohromady.

Po zaschnutí lepidla jsem všechny spoje ještě pro jistotu probil hřebíčky, aby se bednička ještě více zpevnila. A nakonec jsem ji přišrouboval na místo nad pracovním stolem.

Pásmo tam sedí jako ulité a je kdykoliv k dispozici, když ho potřebuji.

 

Michal Šika - OK1MSI