Držák na ruční brzdu k počítači

Jeden z pánů synů rád hraje závodnické počítačové hry. A tak kromě volantu má i řadicí páku a nově si pořídil i ruční brzdu, aby se mu lépe driftovalo…

Ruční brzdu jsme koupili na oblíbeném Aliexpresu, kde nás vyšla za cenu pod 1000,-Kč, zatímco u nás se prodávají „levně“ za ceny kolem 5000,-Kč, což mi přijde jako docela dost za páku s jedním senzorem… Navíc tento typ se v našem pokrokovém státě ani neprodává… K ruční brzdě je možné na Alíku koupit i držák, ten byl ale docela drahý na to, že je to jen kus ohnutého plechu a tak jsem držák vyrobil sám.

Stačilo mi k tomu trochu pásové oceli a svářečka s vrtačkou… V galerii je postup, jak jsem držák vyráběl. Bylo to jednoduché. Z pásoviny jsem uřízl dva kusy, jeden o délce 89 mm pod samotnou ruční brzdu a druhý o délce 150 mm jako upevňovací. Tyto kusy jsem svařil k sobě do tvaru písmene L. Svar jsem z jedné (vrchní) strany zbrousil, aby nevadil při upevňování ruční brzdy.

Vyznačil jsem si, kde budou otvory pro upevnění. 4 otvory pro upevnění ruční brzdy k držáku a dva otvory pro upevnění ke stávajícímu stojanu volantu a řadicí páky. Otvory jsem vyvrtal vrtákem o průměru 8 mm.

Poté jsem držák nastříkal černou matnou barvou. Když barva zaschla, připevnil jsem k držáku ruční brzdu pomocí 4 šroubů M8 a šel vše přimontovat na stojan volantu.

Ze stojanu jsem odšrouboval řadicí páku, jejímiž šrouby bude ruční brzda připevněna ke stojanu. Nejtěžší bylo jednou rukou nastavit do správné polohy řadicí páku a držák ruční brzdy tak, aby bylo možné vše sešroubovat dohromady. Nakonec se to ale podařilo.

Po připojení ruční brzdy k PC se natáhl ovládací program a po spuštění závodnické hry (Forza Horizon) už jen stačilo v nastavení změnit konfiguraci ruční brzdy, aby reagovala na nový hardware. A bylo hotovo. Syn je spokojený, vše funguje jak má.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník