V tomto seriálu se podíváme na rybářské uzly. Jsou to v podstatě různé uzly, se kterými se můžeme setkat i jinde, ale tyto typy jsou vhodné pro použití v rybářském sportu. V prvním článku si představíme základní uzly, od kterých se pak odvíjejí další a složitější konstrukce.
Jednoduchý uzel
Jednoduchý a pevný uzel tvoří základ mnoha rybářských uzlů. Jedná se v podstatě o jednoduchou smyčku. Pokud jej uvážeme na tenkém vlasci, velmi těžko jej pak lze rozvázat (nejlépe pomocí jehly).
Tímto uzlem je možné v nutných případech např. spojit přetžený vlasec, přivázat návazec, přivázat vlasec na naviják apod. Využití tohoto uzlu je díky pevnosti velmi široké a lze jej, jak jsem už psal, používat i v jiných oblastech, než jen v rybářském sportu.
Rybářský uzel
Je to klasický uzel, který je známý déle než sto let. Jedná se totiž o dvě jednoduchá očka (základní uzly – viz výše) stažená k sobě. Obě se dají poměrně snadno rozvázat (pokud nejsou na tenkém vlasci, pak je rozvázání obtížnější).
Využití rybářského uzlu je mnohostranné. Používá se při rybaření, slouží pro spojování vlasců (nejlépe vlasců stejného průměru), navazování vlasců, ale také při jachtingu.
Je nutné se ho naučit bezpečně vázat. Což se určitě vyplatí, protože při rybaření se bez něj neobejdeme.
Škrticí uzel
Jedná se o uzel s poměrně robustní smyčkou. Patří mezi velice pevná spojení.
V případě, že se použije dvojitý smyčkový uzel (viz následující díl seriálu), může být základem klouzavého uzlu (viz následující odstavec).
Zvládnutí škrticího uzlu není složité. Využívá se ke spojování vlasců různých průměrů nebo vlasce a lanka při lovu dravců.
Může nám posloužit v různých jiných situacích než jen při rybaření.
Klouzavý uzel
Jedná se o poměrně jednoduchý uzel, který se používá k přivazování ke kruhu, kroužku, očku (u wobblerů), ale i k háčkům s očky.
Tento uzel využijí především lovci na přívlač, protože u nás převažuje používání háčků s lopatkou. Lze jím také přivazovat obratlíky, karabinky nebo streamery a jiné umělé nástrahy.
Pozor je třeba dávat při utahování uzlu. Pokud totiž při utahování vyvineme větší tah, tak se uzel více zatáhne a hrozí nebezpečí přetržení.
Na obrázku vidíme variantu A a variantu B při použití tohoto uzlu. Použití varianty A je podobné jako u škrticího uzlu, varinata B se váže na různá očka apod. jak jsem psal výše.
Pevná smyčka
Postup při vázání pevné smyčky je na počátku stejný, jako u klouzavého uzlu. Pokračuje ale dalšími oviny podle obrázku, až po znázorněné zakončení.
Pokud vlasec ovineme vícekrát, získáme pevnější a bezpečnější variantu původního typu uzlu.
Tento uzel se hodí pro vázání vícepramenných lan. Široké uplatnění má i při praktickém rybolovu, kdy dobře spojuje monofilové vlasce.
Výhodou tohoto uzlu je, že po utažení neklouže a zůstane obvykle tam, kde byl uvázán (byl-li uvázán dobře).
Jednoduchá smyčka
Tuto smyčku můžeme před zatažením posunovat, nebo upravovat.
Tato vlastnost může být základem pro použití i při dalších činnostech a v jiných oborech než jen rybaření.
Jednoduchá smyčka má podobný základ jako pevná smyčka. Liší se však v zakončení, které není tak napevno uvázané (jedná se o další základní uzel), takže je po vodicím vlasci posouvatelné.
Rybáři ocení přednosti této jednoduché smyčky hlavně při přívlači s umělými nástrahami, které je potřeba častěji měnit.
Základní soudkový uzel
Jendá se o užitečný a hojně používaný uzel. Je první a nejmenší mezi mnoha vícenásobnými jednoduchými uzly.
Je známý také jako „krvavý uzel“. Toto pojmenování získal nejspíše proto, že se používá v chirurgii při šití ran.
Nácvik jeho vázání vyžaduje určitou praxi, ale bývá velice oblíbený (po jeho zvládnutí) a často používaný. A to i při rybolovu, kde se používá jako zarážka zátěže místo ventilkové gumičky, nebo k připojení postranního návazce.
Deformovaný soudkový uzel
Je to vlastně nepravá forma soudkového uzku, která vznikne vícenásobným obtočením vlasce. Tímto uzlem můžeme spojovat i méně poddajné materiály. Používá se hlavně k připojení koncové zátěže na udici, k upevnění koulového plovátka, při hlubinné přívlači apod. Dobře se jím spojuje také muškařská šňůra s návazcem.
Jeho nácvik a zapamatování nejsou náročné. Velmi oblíbený je u zahraničních a mladších rybářů.
Provlékací uzel
Je to dobrý a spolehlivý uzel. Používá se k připevnění lanka k silnějšímu předmětu.
Postup vázání je znázorněn ve čtyřech krocích na obrázku.
Pomocná trubička by neměla mít příliš velký průměr, postačí jen o málo větší, než je průměr vázacího materiálu.
Vázání uzlu si musíme předem nacvičit, abychom u vody nebyli bezradní (ikdyž při použití chytrého telefénu můžeme na internetu snadno najít návod). Praktické použití tohoto uzlu je poměrně náročné a složité. U starých rybářských prutů se jím k prutu vázala očka pro vedení vlasce.
Tak to by bylo ze základních uzlů všechno. Příště se podíváme na smyčkové uzly.
Michal Šika - OK1MSI