Externí zdroj 18V a úprava akuvrtačky

Jelikož mi u mé akuvrtačky/šroubováku Einhell odešla jedna z baterií (ještě NiMH akumulátor), rozhodl jsem se vyrobit si zdroj o napětí 18V, jenž by vrtačku poháněl a zároveň upravit vrtačku tak, aby šla se zdrojem používat. První pokus se zdrojem ze starého notebooku selhal, protože zdroj nedodával dostatečné množství proudu (asi jen 1,25A, což bylo dost málo), a tak se akuvrtačka v podstatě ani neroztočila (a když náhodou ano, tak šla zastavit pohledem)…

Svorkovnice zdroje

…proto jsem na aliexpressu koupil zdroj dávající 18V a 20A!, což by mělo být dostatečné pro pohon aku vrtačky. Pro umístění zdroje jsem v Baumaxu koupil montážní krabici pro montáž na stěnu, do které jsem zdroj namontoval. Vytvořil jsem několik větracích otvorů, protože zdroj má chladící ventilátor. Zdroj jsem připojil elektricky přes panelový vypínač a krabici jsem upevnil na stěnu. Do vrchního krytu krabice jsem přimontoval zásuvku XLR3 (samici) pro připojení kabelu akuvrtačky.

Tímto byl nový zdroj hotový a mohl jsem se přesunout k úpravě akuvrtačky Einhell. Původně jsem chtěl akuvrtačku zbavit baterie i patice na ni a rukojeť zaříznout. Pak jsem ale zakoupil přestavbovou sadu pro úpravu akumulátoru z NiMH na Li-Pol a rozhodl se jeden akumulátor repasovat na Li-Pol verzi (ale o tom v samostatném článku).

Z výše uvedeného důvodu jsem tedy jeden akumulátor „vykuchal“, tzn. odstranil jsem z něj staré baterie, a na kontakty připájel vodiče pro přívod proudu. Aby kontakty držely na svém místě jsem je zalil hmotou z tavné pistole. Původně jsem chtěl připojit napájecí kabel napevno, ale byl bych omezen jeho délkou, takže jsem zabudoval napájecí zásuvku DC 5×2,5 mm.

Jako kabely jsem koupil v OBI silikonovou dvoulinku a vyrobil jsem celkem 3 kabely o délkách 5, 3 a 2 metry. Na jeden konec jsem připájel zástrčku DC 5×2,5 mm a na druhý konec zástrčku XLR 3 konektoru (samce). Tím byla kabeláž hotová.

Původně jsem místo XLR konektorů použil konektory MIC16, ale protože by mohly být zaměnitelné s napájecími kabely pro ruční elektrické nářadí na 230V jsem nakonec provedl úpravu na XLR.

Teď mám možnost akuvrtačku používat nejen s akumulátorem, ale také i napájenou napětím z externího zdroje a nejsem omezený jen na jednu délku kabelu, ale mohu zvolit ze tří délek a tak se mi kabel neplete. 20A zdroj má dostatečnou sílu pro běžné šroubování a vrtání.

Michal Šika - Kutilův zápisník