Montážní stojan na kolo

Byť se nepovažuji za cyklistu (dodržuji totiž předpisy a neoblékám si homoobleček), na kole občas jezdím. A tak jej tímpádem musím opravovat a udržovat v pořádku, aby dobře sloužilo. Původně jsem hledal šikovný návod na výrobu stojanu samostatně, nicméně jsem v Lidlu objevil již hotové řešení za dobrou cenu. Jejich montážní stojan.

Původně jsem neměl moc důvěru, ale řekl jsem si, že za zkoušku nic nedám, když Lidl nabízí možnost bezplatného vrácení zboží. Tak jsem si stojan objednal.

Přišla velká papírová krabice a v ní byl složený stojan. Podle jednoduchého návodu jej lze sestavit, ale jde sestavit i bez návodu. Není to vůbec nic složitého – viz galerie.

Kolo se upne do upínacího ramene pomocí kleští s pákovým šroubem (upnutí je velmi rychlé). Toto upínací rameno lze různě naklápět. Takže nemusíme k uchycení použít jen rovný horní rám kola, ale lze jej uchytit i za spodní šikmý rám nebo sedlový sloupek. Upínací rameno je připevněno na sloupku, který je výškově nastavitelný a je umístěn ve čtyřnožce.

Součástí je i polička, kam je možné odložit šroubky a další drobné konstrukční díly, aby byly po ruce. A také je zde teleskopický upínák řidítek, aby se nám nenaklápěly dle libosti, ale byly v takové poloze v jaké je chceme mít.

Stojan jsem úspěšně vyzkoušel a bez problému v něm upnu jak svoje velké kolo, tak i 3/4 synátorovo kolo, na kterém jsme zrovna včera vyměňovali čínské noname přehazovačky za Shimano. Jednoznačně to nebyly vyhozené peníze. Stojan je robustní a snadno se s ním pracuje.

Michal Šika - Kutilův zápisník