Upínací oka na přívěsný vozík

Před pár lety jsem dostal od ježíška přívěsný vozík Vezeko. Je to kvalitně vyrobený přívěs (lepší než ty z hobby marketů), nicméně mu chyběl systém upínacích prvků, pro připevnění nákladu. Ale to je standardem u všech výrobců. Tak jsem koupil kotevní misky na podlahu vozíku a ještě jsem na sajtny použil starší oka ze starého vozíku…

 

Kotevní misky (viz obrázek vlevo) jsem koupil 4 kusy v OBI za cca 85,-Kč kus (momentálně je v e-shopu nemají). Kotevní miska se připevňuje na podlahu vozíku. Jsou 2 druhy, zápustná a povrchová. Já si koupil povrchovou, která je vysoká cca 13 mm. Zápustné sice nevystupují nad podlahu vozíku, ale jsou s ní zároveň, ale zase se hůř čistí.

Pro upevnění kotevních misek jsem použil standardní šrouby M6 x 30, které stačily pro upevnění misek k podlaze z překližky. Pod touto podlahou je kolem vozíku jako rám použit tvarovaný plech o 2 mm síle. Díky tomu kotevní misky pevně drží na svých místech v rozích ložné plochy. Do plechového rámu prošly vždy oba šrouby.

Jako oka na sajtny vozíku jsem použil starší duralová oka (viz obrázek vlevo) ze starého vozíku. Oka byla dost zašlá, tak jsem je nejprve důkladně obrousil ocelovým kartáčem a pak natřel černou kovářskou barvou. Oka se upeňují třemi zápustnými šrouby. Pro ně jsem před barvením vyvrtal větší záhluby, aby hlavy šroubů nevystupovaly nad povrch upevňovací destičky.

Oka jsem upevnil třemi šrouby M5 x 12 se zápustnou hlavou. Jako matky jsem použil čepičkové matice (uzavřené matice), aby byl konec šroubu uvnitř vozíku krytý. Sajtny mého vozíku jsou plechové, tak stačily jen krátké šrouby. Po jednom oku jsem dal do předního a zadního čela vozíku a do bočních sajten jsem dal po dvou okách, takže jsem jich celkem přimontoval 6 kusů.

Po upevnění kotevních misek a upínacích oček jsem už odvozil několik kubíků dřevěných trámů, které jsem pevně přichytil právě pomocí kotevních misek. Nedošlo k žádnému karambolu a upínací systém na mém vozíku funguje bezvadně.

Michal Šika - OK1MSI