Nová autobaterie – Ford C-Max

Tak se stalo, po 5 letech, že nás opustila naše stará autobaterie. Zemřela a už se nedala nabít ani starou nabíječkou. To se stává. Navíc 5 let je docela služná doba na autobaterii levné značky Starline.

Původní baterie měla jen 45 Ah, což není tako zrovna mnoho na auto s klimatizací, ale v době koupě stála necelých 1000,-Kč. To byl tenkrát důvod ji koupit do auta, se kterým se příliš nejezdilo. Nicméně ale i za tu cenu odvedla dobrou práci a sloužila nečekaně dlouho.

Proto jsem jako novou baterii koupil opět Starline. Tentokrát jsem koupil baterii s kapacitou 65 Ah, takže by v autě neměla být tolik namáhaná a měla by při pravidelném provozu také vydržet. Jestli to bude stejných 5 let je otázkou, ale mohla by.

Nejprve demontujeme starou baterii (to já udělal o den dříve, protože jsem ji vracel do zpětného výkupu). Při demontáži nejprve odpojíme kladný pól baterie a potom záporný. Při koupi nové baterie je třeba dbát na správné umístění kontaktů. Pro Ford C-Max je kladný pól baterie vpravo.

Poté, co si opatříme novou baterii, ji vložíme na místo v motorovém prostoru. Připojíme záporný pól, potom ji přitáhneme třmenem.

Následně umístíme přední kryt baterie. Na tomto krytu jsou úchyty pro kabely, proto kabely do nich uchytíme a připojíme kladný kabel na kladný pól baterie. No a nakonec umístíme vrchní kryt na baterii.

Je důležité svorky řádně utáhnout, tak aby se nemlely. Musíme ale dát pozor, abychom nestrhli závity na upínacích šroubech.

A je hotovo. Zbývá jen zkusit nastartovat, zadat kód do rádia a máme hotovo. Opět snadná práce pro toho, kdo se nebojí trochu umazat.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník