Přestavba kalového čerpadla na sudové

Pro čerpání vody ze sudů na zahradě jsme vždy využívali staré kalové čerpadlo neznámé značky. Když se čerpadlo odebralo letos na jaře do věčných lovišť, koupil jsem čerpadlo nové. Vybral jsem stroj z Lidlu Parkside PTPS 400 A1. Rozhodoval jsem se mezi ním a sudovým čerpadlem, ale nakonec zvítězilo toto a následně jsem jej přestavěl na sudové.

Toto kalové čerpadlo (čerpadlo na znečištěnou vodu) má přepravní výkon až 9000 litrů vody za hodinu, zatímco sudové má asi jen 4000 l/h a více než dvojnásobnou cenu. A liší se v podstatě jen pevným nástavcem pro připojení hadice. A tento nástavec jsem si právě vyrobil. A částečně ze zbytků.

Na čerpadle je vývod na hadici, pod kterým je závit 5/4. Hadicový vývod jsem odřízl a zůstal mi ten závit, ke kterému jsem koupil mosazné šroubení z 1″ na 3/4 průměr trubky (právě zde je to šroubení 5/4). Pak jsem koupil PPR 25 koleno 90° a 45° a dále PPR 25 přechodku s kovovým závitem vnitřním a vnějším.

Když jsem toto vše měl, posvařoval jsem to dohromady – viz fotogalerie a hotovo…

Z kalového čerpadla se stalo sudové, které mohu dát do plechové nádrže nebo jakéhokoliv 200l sudu a bez problému k němu připojit hadici. Díky lomenému vývodu se hadice nezalomí o okraj sudu a voda může nerušeně protékat.

Michal Šika - OK1MSI