Nová kolečka pro vysavač

Máme doma starší silný vysavač Eta, kterému se před časem rozbilo pojezdové kolečko. To jsem vyztužil a znovu přimontoval, a vysavač sloužil několik dalších let. Před vánoci se ale kolečko rozbilo znovu a to definitivně. Vyrobil jsem proto na soustruhu nové, a rovnou obě dvě, aby vysavač nevypadal moc hloupě…

Jako materiál pro kolečka jsem použil topolovou překližku o síle 10 mm. Uřízl jsem 6 čtverců 150 x 150 mm a vždy tři slepil k sobě. Tím mi vznikly čtverce o síle 30 mm. Každý jsem upnul do soustruhu a soustružil a soustružil, až vzniklo kolo. A to hned 2x.

Nákres koleček k vysavači

Soustružení šlo pěkně od ruky. Jen jsem zjistil, že soustružnická dláta dodaná k soustruhu jsou nic moc a že je ztupí i relativně měkká překližka. Budu je muset po nabroušení pořádně zakalit.

Jako další jsem vysoustružil válečky, které budou tvořit osu (nebo spíš hřídel) každého kola. Válečky měly v průměru 23 mm a na délku měřily každý 32 mm. Ty jsem přilepil a vycentroval do prostřed kola do té ubrané části. Vše jsem důkladně přišrouboval 6 vruty. Válečky sloužící za osy jsem vyrobil z jasanového dřeva, které je velmi tvrdé a pružné.

Z jasanového dřeva se dříve vyráběla topůrka k ručnímu nářadí (např. k sekerám, kladivům apod.). Jasanové dřevo má pro tyto účely mnohem lepší vlastnosti než v současnosti používané dřevo bukové.

Poté jsem musel vysavač rozebrat. Tedy jedno kolečko by šlo namontovat bez nutnosti rozebrání, ale druhé bylo uchyceno uprostřed navijáku na přívodní kabel. Upevnění koleček je takové, že hřídelky procházejí dutým válcem v těle vysavače. Obě jej trochu (o cca 1 mm) přesahují. Pro zajištění jsem použil karosářskou podložku o průměru 26 mm. V ní jsem zvětšil otvor na 8 mm pro průchod šroubu M8, kterým jsem kolo přišrouboval (za podložkou je matka M8). Díky této podložce vznikla zarážka a kolo se nevysunuje ven, a díly mírnému přesahu hřídelky se kolo snadno otáčí.

Jako poslední jsem koupil silikonovou nalepovací hranu, která se používá na hrany nábytku proti zranění. Tu jsem nalepil po obvodu každého kolečka jako pneumatiku (konce jsem musel zakápnout vteřinovým lepidlem, aby hrana neměla tendenci se odlepovat).

A bylo hotovo. Po smontování vysavače tento jezdí jak drak. Kolečka dobře drží a nalepovací silikonová páska také. Navíc dobře tlumí případné nárazy a kolečka se tak neničí. Tak uvidíme jak nám bude vysavač ještě dlouho sloužit.

Michal Šika - Kutilův zápisník