Oprava plynové hadice

Vlivem nevhodného zacházení se mi zalomila plynová hadice u mojí propan-butan bomby. Abych nemusel hned kupovat novou, tak jsem tuto opravil.

Jako správný konzument jsem samozřejmě mohl hadici hned zahodit a koupit si novou. Nejlépe i se sadou hořáků. Ale já se snažím nebýt konzument, a věci rád opravuji, pokud je to samozřejmě možné.

V Hornbachu mají za super cenu k zakoupení opravnou sadu od firmy Meva, od níž mám celou sadu hořáků. V podstatě se jedná o šroubovací přírubu, která se zasune do hadice a stáhne se.

Nejprve jsem zařízl ulomenou část plynové hadice, aby byl konec rovný. Potom jsem do ní nasunul novou přírubu, a to až na doraz. K utažení hadice kolem příruby jsem chtěl nejprve použít stahovací šroubovací pásku. Ta se ale ukázala jako poněkud velká na relativně slabou hadici.

Tak jsem použil osvědčenou metodu stažení ocelovým drátem. Mám klubko drátu o síle 1 mm. Kousek jsem si odstřihl a na konci hadice stáhnul tak, aby byla šroubovací příruba pevně utažená. Pro jistotu jsem použil dva drátky. Přeci jen plyn je prevít (proto ho v domě ani nemám zavedený).

Nakonec jsem drátky omotal modrou izolačkou, aby byly zakryté a neporanil jsem se o ostré hrany, které vznikly zaštípnutím drátků. Izolačka navíc trochu ochrání konec hadice před vekovními vlivy a tak snad prodlouží tomu všemu životnost.

Před našroubováním hadice na ventil jsem také použil nové fíbrové těsnění od firmy Nývlt. To původní už nebylo použitelné.

Ale i kdyby staré těsnění bylo použitelné, u plynu je lepší vždy použít nové. Stojí to pár korun a z hlediska bezpečnosti je to k nezaplacení.

Nakonec jsem provedl čichovou zkoušku. Tedy pustil jsem do hadice plyn a čichal, jestli ho neucítím. Štěstí, že propan-butan dost smrdí. Jak se ukázalo, tak plyn nikde neuchází a tak bude používání hořáků zase bezpečné.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník