Projekt: Vyvýšené záhony

Na zahradě jsme už vyvýšené záhony měli. Byly ovšem dřevěné a po cca 5 letech na konci svého života. A tak jsem postavil nové z betonu (sice už na jaře, ale to nevadí, aspoň mohu napsat, jak se osvědčily).

Přemýšlel jsem nad materiálem a možností bylo několik. Buď opět dřevěné záhony s omezenou životností nebo kovové či betonové. Nakonec jsem se rozhodl pro betonové, které mají ideální poměr cena/výkon :-).

Beton nemám problém si vyrobit kdykoliv sám. Stačí trocha písku, cement a voda a beton je na světě.

Původní záhony měly rozměry 3,3 x 1 x 0,65 m. Nové jsem se rozhodl udělat trochu nižší, protože 65 cm výšky je opravdu zbytečné. Navíc naše zahrada je ve svahu, takže na jedné straně byly záhony mnohem vyšší.

Nové záhony jsou o rozměrech 3,3 x 1,1 x 0,45 mm. Šířku 1,1 m jsem zvolil proto, že síla betonové stěny je 5 cm.

Od kolegy z bývalé práce jsem si loni přivezl hromadu dřevotřískových desek. Ty jsem použil na výrobu šalování (formy na beton). Do betonu jsem přidal kari síť, která jej ještě více zpevnila.

Záhony jsem zatím postavil celkem čtyři. Tři jsou v řadě u skleníku a jeden u domu podél kovového schodiště, které jsem před pár lety postavil. Příští jaro postavím ještě jeden záhon u domu a jeden u skleníku (tak tam budou 4 v řadě). A ještě jeden úzký záhon podél plotu za skleníkem na brambory.

Jak je vidět z posledních tří fotografií, tak záhony se osvědčily. Úroda všeho byla velice bohatá. Ještě k nim doplním automatické zavlažování (to i do skleníku) a na některé ještě zhotovím snímatelné pařeniště, pro rychlejší pěstování některé zeleniny.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník