Jak na čisté lepení

Když lepím k sobě dva kusy dřeva, která mají buď čep nebo na kolíky, při stažení spoje se mi lepidlo vytlačí ven a po zaschnutí se špatně odstraňuje.

Následující tip pomůže k čistému lepení.

Pokud chci lepit dvě části nábytku čepovými spoji nebo na kolíky, pro čisté lepení mi stačí použít papírovou maskovací pásku. Tedy takovou, jíž používají malíři apod.

Papírovou pásku nalepím kolem dlabu na nosný kus a kolem hrany lepeného kusu. A to tak, aby po stažení truhlářskou svěrkou bylo možné maskovací pásku bez problémů odstranit – aby prostě nebyla skřípnutá mezi lepené části.

Více napoví obrázky:

Po stažení lepených kusů k sobě dojde k vytlačení přebytečného lepidla ven. To se zachytí na pásce, kterou můžu hned odstranit anebo počkat až lepidlo zaschne. Ale je lepší ji odstranit ještě před zaschnutím lepidla. Je to snažší. Samozřejmě pak už lepeným výrobkem, až do zatvrdnutí lepidla, nehýbu, aby nedošlo k dalšímu vytlačení lepidla ze spoje.

Je to jednoduché a usnadní to broušení výrobku, protože tvrdé lepidlo jde špatně brousit (zvlášť v rozích, kde není moc prostoru).

 

Michal Šika - OK1MSI