Pojízdná skříňka pod stolní vrtačku

Stolní vrtačka je šikovný nástroj. Původně (v době výroby této skříňky) jsem měl vrtačku Einhell BD BT 501, která nebyla špatná, ale patří k těm levným výrobkům, a tak přesností a výkonem příliš neoplývala. A tak jsem si loni zakoupil vrtačku Güde GTB 20/812. Ale tento článek není o vrtačce, ale o skříňce pod ní, kterážto je recyklovaná.

Recyklovaná znamená, že jsem použil skříňku starší a nově ji využil. V tomto případě šlo o kancelářský dřevěný kontejner od firmy Kinarps se čtyřmi šuplíky, který doma nevyužiju. V jednotlivých šuplících jsem vytvořil přihrádky na několik sad klíčů. Ve vrchním šuplíku jsou menší klíče, zhruba do velikosti 22. Ve druhém šuplíku jsou větší klíče do velikosti cca 34. Ve třetím mám imbusy a Torx (hvězdicové) klíče, a také malou gola sadu a další různé věci (např. stahovák ložisek). No a ve spodním šuplíku mám hasáky, francouzáky a nějaké sekáče, tedy těžké klíče.

Kromě skříňky samotné jsem ještě použil odřezky od podlahových palubek, které jsem dával do obýváku, pro výrobu nástavby na skříňku, na kterou přijde vrtačka.

Skříňka měla pojezdová kolečka. Ta ale byla plastová a určená hlavně do kanceláře na kobereček. Kolečka i s jejich držáky jsem odstranil. Ze zbytků podlahových palubek jsem uřízl dvě desky, které jsem připevnil (přilepil a přišrouboval) na spodek skříňky na místo původních podvozků. Na tyto desky jsem přišrouboval strojní pojezdová kola. Vzadu jsou pevná, ve předu jsou otočná rejdovací.

Spodek byl tedy hotový. Ale celkově byla skříňka docela nízká a vrtačku bych měl dost nízko (vzhledem k tomu že měřím přes 1,9 metru. Tak jsem použil odřezky z podlahových palubek o síle 28 mm a vyrobil z nich nástavbu na skříňku o výšce 190 mm. Tato nástavba je zatím jako police a uvažuju o tom, že do ní přidělám ještě dva šuplíky pro uložení hromady vrtáků. Bylo by to ideální, šířka skříňky je totiž 400 mm a hloubka dokonce 600 mm. Takže pro vrtáky by bylo místa víc než dost.

Vrtačka je umístěna na vrchu skříňky a přišroubovaná čtyřmi šrouby M10. Když jsem loni umisťoval novou vrtačku Güde, která je vyšší než původní Einhell, bál jsem se, že bude moc vysoko. Ale je to super. Pro mě akorát, a kdyby s tím někdy náhodou dělal někdo miniaturní, tak si vezme schůdky 🙂

Michal Šika - OK1MSI