Vychytávka při barvení válečkem

Vanička na barvu je šikovná věc, namočíme si tam váleček a na šikmé ploše z něj vymačkáme přebytečnou barvu. Jak ale vaničku nevyhodit hned po jednom použití, když barva zaschne? To poradím v tomto příspěvku.

Barva je prevít, jako na potvoru vždy drží tam, kde ji nejméně potřebujeme. A to hlavně ve vaničce, kterou používáme při barvení válečkem. Barvu lze samozřejmě vymýt ředidlem, ale toho se spotřebuje poměrně hodně. Nebo ji lze nechat zaschnout a doufat, že ji nová barva v jiném odstínu nezačne rozpouštět. Anebo mít pro každou barvu vždy jednu vaničku…

Nebo nám stačí papírová lepicí páska, která se používá na zakrývání předmětů nebo hran při barvení a malování.

Jak je znázorněno na následujících obrázcích v galerii. Touto zakrývací páskou vylepíme vnitřek vaničky. Čím širší páska, tím lépe (já bohužel zrovna širokou neměl, tak jsem se musel spokojit z úzkou).

Páska by se měla překrývat alespoň 1 cm, aby nedocházelo k průsaku barvy. Po vylepení vnitřku vaničky už můžeme nalít barvu a začít standardně barvit pomocí válečku.

Po dokončení barvení jen špinavou pásku z vaničky sejmeme, a vanička je pod ní čistá a připravená na použití pro jakoukoliv jinou barvu. Pokud by došlo k průsakům, lze zbytky barvy otřít papírovou utěrkou, pokud jsou již zaschlé, tak stačí trochu rozpouštědla a také následně setřít.

A vanička je jako nová…

 

Michal Šika - Kutilův zápisník