Úprava spouštění pytlového odsavače

V dílně si dělám rozvod odsávání pilin do centrálního odsavače. Vyšmelil jsem od táty odsavač WoodStar DC 12, který se tedy už nevyrábí. Nicméně má slušný výkon 550W a odsaje 1150 l/h, což je pro mojí dílničku celkem dostačující. Odsavač bude sloužit k odsávání pilin při řezání a hoblin při hoblování dřeva.

Pro jemnější dřevěný prach z broušení bruskou budu nadále používat mobilní vysavač, ke kterému doplním cyklonový odlučovač.

K pytlovému odsavači ale nechci běhat pokaždé, když ho budu chtít zapnout. Jedna možnost je vyvést spínač na nějaké místo co bude po ruce, což je ale nepraktické a navíc díky „zákonu schválnosti“ se to místo bude nacházet úplně jinde než já. Takže si tím nepomůžu a mohu chodit zapínat odsavač přímo k němu.

Jako druhou možnost ovládání jsem vymyslel zapínání odsavače pomocí dálkově ovládané zásuvky, kteréžto jsem si před časem zakoupil v Baumaxu. Nojo, jenže spínač odsavače je stykačový, to znamená, že pro zapnutí potřebuje mít přívodní kabel pod proudem, jinak nesepne.

Tak jsem musel provést úpravu spouštění odsavače. Koupil jsem v OBI krabičku a kolébkový jednopólový vypínač s kontrolkou.

Odmontoval jsem starou krabičku se stykačovým vypínačem. Do nové krabičky jsem vzadu vyvrtal 4 otvory pro upevňovací šrouby, a velký otvor pro průchod kabelů a rozběhového kondenzátoru. Ve víčku jsem vyřízl otvor 10 x 30 mm pro kolébkový vypínač.

Rozhodl jsem se použít kabelovou průchodku a napájecí kabel ze starého spínače. Otvor v krabičce byl ale o dost větší. Vzal jsem tedy starou vstupní kartu z jednoho bývalého zaměstnání a vyvrtal do ní otvor o průměru 16mm pro kabelovou průchodku. Kartičku s otvorem jsem přilepil na krabičku a umístil jsem průchodku s napájecím kabelem. Jelikož jsem neměl placatý šroub M16 k zajištění průchodky zevnitř krabičky, zalil jsem ji plastem z tavné pistole. Což pomohlo a průchodka drží kde má.

Pak jsem novou krabičku přišrouboval na motor odsavače na místo té původní. Zapojil jsem kolébkový spínač tak, aby fungovalo indikační světýlko. A bylo hotovo.

Při zkoušce vypínač zafungoval jak měl a odsavač běží. Bez problémů funguje i jeho spouštění pomocí dálkového ovládání. Tak a můžu pokračovat v zapojování vzduchového rozvodu odsavače.

Michal Šika - OK1MSI