Softstart pro elektrickou pokosovou pilu

Před nedávnem jsem se tu rozplýval nad nově zakoupenou pokosovou pilou Metabo. Pila je vzhledem k její ceně naprosto výborná, jen mi vadila absence softstartu a gumového napájecího kabelu.

Obojí jsem se rozhodl napravit drobnou úpravou.

Tento článek má pouze informativní charakter. Zapojení softstartéru by měl provádět zkušený elektrikář s platnou licencí. Autor nenese zodpovědnost za úraz při neodborné manipulaci s elektrickým zařízením.

Elektrické motory, a to jak univerzální, tak i třífázové asynchronní motory, mají nevýhodu ve velkém proudovém nárazu při zapnutí (mohou dokonce vyhazovat slabší jističe). U větších třífázových motorů s dvojím vinutím lze náraz omezit přepínáním hvězda-trojúhelník, frekvenčním měničem (hodně drahá záležitost) nebo softstartérem (také docela drahé). Ale já tu řeším univerzální motor, který nalezneme ve většině ručního nářadí, vysavačích, pilách apod. Výhodou tohoto motoru je nízká hmotnost k výkonu, dále jednofázové napájení a snadná regulace otáček. Nevýhodou je proudový náraz při zapnutí a také je třeba motor více udržovat (výměna uhlíků, čištění komutátoru apod.)

Když jsem navštívil diskusní fórum elektrikářů, tak jak je v Česku zvykem, se zde místo rad rozdávají povýšenecké názory na cokoliv. Tak jsem se dozvěděl, že softstart u tohoto druhu pily není vůbec nutný, protože pila stojí na stole (či nějakém stojanu). Opravdu rada nad zlato, vzhledem k tomu že jsem se ptal, jaký druh softstartu by byl vhodný. No nic! Kouknul jsem na nějaké zahraniční fórum, kde mi bylo obratem doporučen ideální druh softstartu i se schématem zapojení.

Výše zmíněné mě jen utvrdilo v mé dřívější zkušenosti, že na česká diskusní fóra (jakéhokoliv zaměření) opravdu nemá cenu chodit, protože se tam člověk dozví maximálně to, že je debil apod.

Zakoupil jsem tedy hotový modul softstartéru 16A, který je dostatečný vzhledem s příkonu motoru pokosové pily (stačil by i 12A softstartér). Schéma zapojení je následovné

Schéma zapojení softstartéru oproti v porovnání s původním zapojením

Softstartér jsem umístil do rukojeti pily, kde na něj bylo dostatek místa. Předpokládám, že výrobce u dražších modelů má softstartér už standardně, proto tam na něj prostor je. Dále jsem vyměnil napájecí kabel za gumový. Možná ale ještě udělám úpravu a dám tam jen konektor IEC C14, jako to mám u ostatních stacionárních strojů.

Zapojení jsem provedl dle schématu. Do motoru od spínače vedou dva vodiče, ten od fáze jsem přerušil a spojil s červeným a černým vodičem na softstartéru (červený vede od spínače, černý pokračuje dál do motoru) a modrý vodič jsem spojil s vodičem vedoucím na „nulák“. Ještě vše zaizolovat a bylo hotovo.

Na internetu je i několik návodů na softstartéry, které si můžete postavit sami. Ale rozumnější je vzhledem k cenám koupit již hotové řešení. Samozřejmě se jedná o jednofázový softstartér, v případě 3 fázových je cena značně vyšší – začínající na 5tisících Kč. A stejně tak frekvenční měniče nejsou levnou záležitostí.

Softstartéry jsou nabízeny i na čínském Aliexpressu. A vzhledem k tomu, že i ty prodávané u nás jsou stejně čínské výroby, tak bych se jich nebál.
Michal Šika - OK1MSI