Projekt: Světelná police do dětského pokoje

Jelikož nábytku není nikdy dost, vyrobil jsem závěsnou polici do dětského pokoje pro naše kluky. Abych ji ozvláštnil, použil jsem na ni barevné LED osvětlení, které si mohou kluci ovládat dálkovým ovladačem.

Návrh police

Polici jsem vyrobil standardně ze smrkové spárovky o tloušťce 18 mm. Rozměry police jsou – šířka 2000 mm, výška 654 mm, hloubka 300 mm (v rozšířené části 380 mm).

Zde je nákres police:

Nárys, bokorys a půdorys podsvícené police

Police se skládá ze tří pater, z nichž prostřední je rozděleno na čtyři části pomocí tří svislých stojek a spodní patro je čtyřmi stojkami rozděleno na pět částí.

Police je lakována bezbarvým lakem ve dvou vrstvách (horní strana vrchní police dokonce třemi vrstvami). Pro část osvětlenou LED páskami (mezi krajovými stojkami) jsem jako zadní stěnu použil bílý sololit, tzv. sololak. Tím se zvýraznily barvy LED pásků, které by na modré stěně z větší části zanikly.

Postup výroby

Na polici jsem použil smrkovou spárovku o délce 2000 mm, takže nebylo třeba v podstatě nic zařezávat. Jen jsem nařezal sedm svislých stojek na délku 300 mm.

Potom jsem si vyrobil z překližky šablonu na vyfrézování oblých hran polic. Jelikož je to police do dětského pokoje, chtěl jsem zamezit zranění a tak jsou venkovní krajní hrany police zaoblené. Šablonu jsem vyrobil z překližky silné 10 mm. Jedná se o kruh o průměru 100 mm. Tuto šablonu jsem potom pomocí vrutu připevnil k podkladové pracovní desce a na ni položil desku police a stáhl stahovačkou. Pomocí frézy s vodicím ložiskem (viz obrázková galerie) jsem potom dle šablony vykroužil oblouček o poloměru 50 mm na všech lícových rozích spárovek.

Dále jsem vyfrézoval drážky na spodní straně horní a středové police pro upevnění hliníkového difuzoru pro LED pásek. Difuzor jsem původně zamýšlel ponechat v celku, ale překážel by svislým stojkám police. A tak jsem jej vždy v místě stojky přerušil. Difuzor navíc není v celé šířce police, ale dosahuje jen ke krajním stojkám. LED pásky mají tedy celkovou délku 1600 mm.

Následně jsem si připravil všech sedm svislých stojek. Ty jsem zhobloval na hloubku 290 mm, tím vzniklo takové centimetrové vsunutí těchto stojek do police, které vypadá docela hezky. Navrtal jsem díry pro kolíky, jak na stojkách, tak i na vodorovných policích. A slepil nejprve vrchní a středovou polici a k výsledné konstrukci poté přilepil i spodní polici.

Při vrtání děr na kolíky se mi povedlo navrtat kabeláž vedoucí k LED pásku ve středové polici. Po mnoha sprostých slovech jsem připájel k LED pásce nové drátky, aby vše fungovalo jak má, a „voalá“ ono to fungovalo. Takže krize byla zažehnána.

K vrchní polici jsem ještě v levé části připevnil vystupující část police o hloubce 100 mm, kde budou mít kluci umístěnu Hi-Fi věž. Tato vystupující část má také zakulacené rohy a celkem v tomto úseku bude mít vrchní police hloubku 400 mm – viz výše půdorys nákresu police.

Fotodokumentace výroby je v následující galerii s popisky u jednotlivých obrázků.

Dokončení police

Po celkovém slepení celé police jsem vše obrousil a nalakoval bezbarvým matným lakem. Následovalo zapojení LED pásek a otestování funkčnosti.

Nakonec jsem připevnil kovové profily pro připevnění na stěnu a na zadní stěnu police jsem připevnil bílý sololak (bílým dovnitř 🙂 samozřejmě!). A bylo hotovo.

Kluci jsou z police nadšení, hlavně z jejího osvětlení a už ji docela úspěšně zaplnili.

V případě zájmu mohu podobnou polici vyrobit i pro vás přímo na míru, tak mě můžete kontaktovat.

Michal Šika - OK1MSI