Projekt: Malý domácí betlém

Již delší dobu jsem nosil v hlavě stavbu domácího betlému, či chcete-li jesliček, který by tvořil součást vánočních dekorací, jimiž každoročně zvelebujeme v adventním čase náš domov.

A tak jsem se koncem listopadu rozhodl toto dílo realizovat. Na jednom internetovém obchodě jsem objevil sadu pajduláků (postaviček) do betlému. V popisu bylo psáno, že sada obsahuje celkem „11 postav“. To znamená, že mezi postavy jsou počítány i ovce, vůl a osel. Ale budiž…

Betlém tedy není nejlidnatější, ale co není, může být a určitě se časem někde objeví další pajduláci, které bych mohl k těm stávajícím doplnit.

Vzhledem k tomu, že jsem se k realizaci rozhodl až koncem listopadu (pajduláci dorazili asi 3. prosince) bylo jasné, že se betlémem nebudeme kochat celý adventní čas. Nicméně jsem si dal závazek, že stavbu dokončím alespoň do Štědrého dne, což se nakonec podařilo.

Základní korpus betlému je ze dřeva (spárovka a překližka), chlév je také dřevěný, jako slámu jsem použil hobliny a místo trávy jsem si přivezl z lesa mech. Celé je to obarvené temperovými barvami.

Pro osvětlení chléva jsem použil část LED pásku se třemi LED, na hvězdnou oblohu jsem použil LED diody o průměru 3 mm a 5 mm. Osvětlení je napájeno zdrojem 12V.

Následuje galerie se zdokumentovaným postupem prací, u jednotlivých obrázků jsou opět popisky.

Jak jsem již psal, betlém jsem stihl dokončit zhruba 21. prosince, k velké radosti celé rodiny. Myslím, že se dílo podařilo a bude nám dělat radost i v následujících letech.

A ještě něco: v případě zájmu mohu podobný betlém vyrobit i pro vás přímo dle vašich požadavků, tak mě můžete kontaktovat.

 

Michal Šika - OK1MSI