Vylepšení soustruhu na dřevo – stolek a vyměnitelný kabel

Začátkem léta jsem si koupil jednoduchý soustruh na dřevo Parkside. Aby se mi soustruh lépe používal provedl jsem na něm několik úprav. Jako první jsem si vyrobil stolek, na kterém je soustuh připevněný a díky němuž jej lze upevnit na místo a jako druhý počin jsem místo napájecího kabelu přimontoval zásuvku pro připojení vyměnitelného napájecího kabelu.

Tento článek má pouze informativní charakter. Úpravy zapojení elektrických přístrojů by měl provádět zkušený elektrikář s platnou licencí. Autor nenese zodpovědnost za úraz při neodborné manipulaci s elektrickým zařízením.

Nejprve popíšu úpravu pro použití vyměnitelného napájecího kabelu. Opět jsem na přístroj použil IEC C14 konektor do panelu (samce). U soustruhu je ovládání zabudováno ve skříni, ve které je zároveň motor, musel jsem se rozhodnout, zda konektor zabuduju přímo do skříně soustruhu, nebo do samostatné krabičky. Zvolil jsem druhou možnost, jako jednodušší.

Koupil jsem lištovou krabičku s víčkem. Obojí jsem nastříkal akrylovou barvou na černo. Ve víčku jsem vyřízl otvor na zásuvku IEC a tu jsem k víčku přišrouboval dvěma vruty 3×16 mm. Poté jsem odstřihnul napájecí kabel cca 10 cm od skříně soustruhu. Ve dně lištové krabičky jsem vyvrtal otvor pro průchod kabelu a krabičku jsem přišrouboval ke skříni soustuhu. Kabel jsem odholil a připájel ke kontaktům konektoru. Na závěr jsem víčko s konektorem přišrouboval ke krabičce a bylo hotovo. Test ukázal, že soustruh jede.

A teď stolek pod soustruh. Soustruh spočívá na hliníkovém profilu, který lze osmi šrouby připevnit k podstavci. Uřízl jsem tedy 960 mm dlouhou laťovku ze staré skříně o šířce 300 mm a síle 18 mm. To byl základní stolek. Poté jsem uřízl 4 hranoly 50 x 40 mm o délce každý 300 mm. Ty jsem přišrouboval k desce v místech, kde budou šrouby upevňující soustruh k podložce. Potom jsem odřízl starý 5 mm sololit přesně podle rozměrů stolku (tedy 300 x 960 mm) a připevnil jej k hranolům zespodu. Tvoří tak dno stolku pod soustruhem. A nakonec jsem soustruh všemi osmi šrouby přišrouboval. Šrouby byly dodány společně se soustruhem a jsou dlouhé 40 mm. Takže projdou deskou stolku až do hranolu a tím budou držet opravdu pevně.

Soustruh lze teď snadno připevnit k podložce nebo ke kozám, aby se na něm dalo pracovat a necestoval. Také jej lze snadněji skladovat, kdy jej i se stolkem mohu zavěsit na skobu na zeď v dílně.

Michal Šika - Kutilův zápisník