Projekt: Police pro 3D tiskárnu

Starší pan syn dostal od Ježíška 3D tiskárnu Creality Ender 3 V2. Musím se přiznat, že ji taky využiju, ale oficiálně je jeho 🙂 Vyvstal trochu problém, kam tiskárnu umístíme, protože tisk modelů trvá celkem dost hodin, proto je vyloučeno aby tiskárna byla u kluků v pokojíčku. A tak jsme ji umístili do „pokoje pro hosty“, ale musel jsem na ni vyrobit polici, protože jinde než na zdi místo není…

Polici jsem celou vyrobil z topolové překližky o síle 9 mm. Tuto překližku jsem vybral proto, že po nabarvení lazurovacím lakem vynikne krásná kresba dřeva a hlavně překližka je pevnější než obyčejné dřevo a tak je možné vytvořit lehčí konstrukci o relativně velké nosnosti. Polici jsem nechtěl montovat na kovové (nebo dřevěné) konzolky, proto jsem ji vyrobil samonosnou s tím, že bude mít ještě úložný prostor uvnitř sebe samé.

Nákres police

Nařezal jsem si překližku. 2x desku o rozměru 500×400 mm, pak 2 úzké destičky 400×50 mm a jednu 390 x50 mm. Pak dvě desky na bočnice 375×210 mm a nakonec zadní desku na stěnu 518×235 mm. Boční desky jsem ořízl do tvaru lichoběžníku, kdy jeho delší strana (ta co je u zdi) má 210 mm a jeho kratší strana má 50 mm a následně jsem frézkou zakulatil hrany. A u zadní desky jsem též zakulatil horní rohy desky do sympatických obloučků.

No a pak jsem vše slepil dohromady – viz galerie. Do pravé bočnice jsem ještě vyřízl (kruhovou pilkou) otvor o průměru 32 mm pro prostrčení napájecího kabelu k tiskárně. Spojení bočnic s tělesem police jsem ještě vyztužil 3 kolíky 8 mm na každé straně a zadní stěnu jsem s bočnicemi a tělesem police zpevnil pomocí 3mm vrutů (tak aby byly ze zadní strany a nebyly vidět).

Nakonec jsem vše natřel lazurovacím lakem Lazurol v odstínu ořech (stejně jako dříve dělanou komodu). Barva i dokonce odstínem sedí k desce pracovního stolu s počítačem, který je pod tiskárnou – viz galerie.

A voilá, police je hotová. Tiskárna na ní pasuje naprosto přesně a tiskne až se zní kouří (řečeno obrazně samozřejmě :-)). Ukázalo se, že prostor pro uložení věcí je příliš nízký (5cm) a příliš hluboký (40cm) na to, aby tam šly věci pohodlně dávat a hlavně vyndavat. Proto jsem začal s výrobou dvou šuplíčků, které dodám v brzké době a které usnadní skladování věcí pro 3D tisk, jako je špachtle, klíče pro nastavení, zalamovací nůž apod.

Michal Šika - OK1MSI