Projekt: Výroba venkovního kovového schodiště – část 9 – dokončení

Dnes přináším poslední článek projekty výroby kovového schodiště. V minulých osmi dílech jsem postupně popisoval výrobu venkovního schodiště z obýváku našeho domu na zahradu.

V tomto článku popíšu už jen poslední dokončovací práci, což byla výroba zábradlí.

Zábradlí je dobrá věc, lidé pak nepadají ze schodů (ikdyž v případě mojí tchýně, která sletěla ze třetího schodu to zrovna neplatí). Proto jsem ke schodišti vyrobil ještě potřebné zábradlí.

Jako materiál na sloupky jsem zvolil jackel 20 x 20 x 3 mm. A madlo je tvořeno jackelem 35 x 20 x 3 mm.

Sloupky jsem nařezal na délku 110 cm. 10 cm je přesah do nosného rámu schodiště, takže samotná výška zábradlí je 100 cm (jsme vyšší, proto je zábradlí vysoké 1 metr).

Následuje galerie s popisky u jednotlivých obrázků:

Jako poslední krok jsem zábradlí ještě natřel, stejně jako zbytek schodiště, barvou FEST-B v hnědém odstínu. A do otvorů v koncích madel jsem naklepal plastové záslepky, aby se nám tam neuhnízdil nějaký neoblíbený hmyz.

V poslední galerii je celkový pohled na zabydlené schodiště se zábradlím.

Vše už několik měsíců slouží k naší plné spokojenosti. Celkový účet za materiál, a to včetně barvy, činí necelých 11 000,- Kč.

Pokud bych schody nechával pozinkovat namísto barvení, tak by se cena navýšila ještě o dalších 10 tisíc. No a pokud bych schodiště nevyráběl sám, ale nechal si ho postavit nějakou firmou, tak bych se s cenou pod 30 – 40 tisíc určitě nedostal.

Takže stavba svépomocí mi vychází jako jednoznačný vítěz…

 

Michal Šika - Kutilův zápisník