Projekt: Parapet ke schodišti

Jako první součást budoucího dřevěného obložení schodiště a stěn v domě, jsem vyrobil a osadil „parapet“ na zídku u schodiště.

Zídka se nachází v patře domu, kdy jsem ji při rekonstrukci postavil proto, aby se zakryl poslední schod zasahující do chodby. Bylo také snažší připevnit laťkovou bezpečnostní branku (zamezující padání dětí ze schodů). Bez této zídky by branka musela být až u druhého schodu a musela by se otevírat směrem ke schodům, což také není dobré.

Zídka má rozměry 150 x 500 x 1250 mm. Vrchní část zůstala zarovnaná a připravená na osazení parapetem.

Parapet jsem vyrobil následovně. Slepil jsem k sobě dvě spárovky o rozměrech 200 x 530 x 18 mm. Tím mi vznikla masivní spárovka o tloušťce 36 mm. Po slepení jsem ještě navrtal 7 otvorů pro 8 mm kolíky pro zajištění slepených spárovek.

Rozměry dřeva jsem volil tak, aby finální parapet zídku lehce na všech stranách přesahoval.

Následovalo sražení hran pomocí ručního elektrického hoblíku a pak důkladné broušení. Brousil jsem rotační excentrickou bruskou, která je pro daný účel naprosto perfektní.

Po vybroušení jsem parapet nalakoval. Jakmile lak zaschnul, bylo nutné parapet znovu lehce jemným smirkovým papírem přebrousit a znovu nalakovat.

Hotový parapet jsem pak přilepil kontaktním lepidlem na jeho místo.

Musím říct, že se tam vyjímá opravdu skvěle.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník