Stojan na vykružovací pilky

Kdysi dávno jsem si koupil sadu vykružovacích pilek. Je to vlastně vrták s přírubou, do které lze zaklesnout kruhové pilky různé velikosti. A teď jsem si na ně vyrobil stojánek.

Díky němu sáhnu rovnou po vrtáku a příslušné velikosti pilky. Namísto toho, abych musel z příruby vrtáku vyjmout všech sedm velikostí pilek a pak tam zase zaklesnout tu jednu správnou. Ne že by to bylo nějak náročné, ale když to za den děláte už po osmé, tak to omrzí…

Stojan mi vyšel ve tvaru takové maličké pagody, nebo něčeho podobného 🙂

Postup výroby: Nejdříve jsem si vyřezal z prkna o síle 25 mm kolečka ve všech sedmi velikostech. Pak jsem uřízl prkýnko o velikosti 100 x 150 x 20 mm, jako základnu, a ještě kostku o rozměrech 60 x 60 x 60 mm, pro umístění samotného vrtáku.

Základnu jsem obrousil a zaoblil jsem jí hrany. A totéž jsem provedl kostce.

Potom jsem obrousil jednotlivá kolečka a postupně je na kolík začal lepit na sebe od největšího po nejmenší. A to na jednu stranu základny. Když byly všechna kolečka slepená, přilepil jsem vedle ještě obroušenou kostku, v jejímž středu je vyvrtaná díra pro vrták.

A bylo hotovo… – více napoví následující sada obrázků (s popiskami).

Stojánek tohoto provedení jsem před pár dny zahlédl někde na internetu a přišel mi docela šikovný. Proto jsem si ho také vyrobil. Bylo to jednoduché a rychlé (nejdelší dobu trvalo zasychání lepidla).

Ještě doplním popisky velikostí jednotlivých pilek a bude to komplet.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník