Přípravek pro stahování rámečků

Při lepení rámečků je dobrá přesnost a také aby bylo možné rámeček stáhnout ve více směrech. Můžeme použít stahovačky v ose X a Y, ale jednoduší je přípravek, který jsem si nedávno vyrobil.

Jako spoustu jiných užitečných věcí jsem jej objevil při svém toulání po amerických a japonských kutilských stránkách a princip je jednoduchý. Jsou to 4 dřevěné vinglíky, které se dají do rohů rámečku a celé se to stáhne stahovacím popruhem.

Tvar přípravku při utažení nedovoluje, aby se rámeček dostal „z vinglu“, takže pokud jsme řezali úhly přesně, i slepený rámeček bude přesný. Vlastně bude přesný, ikdyž jsme při řezání tak přesní nebyli :-).

Jako jedno vylepšení přípravku jsem už ukázal na obrázcích. Jsou to dřívka, která jsou pod rámečkem, aby neležel na pracovní desce. Je to hlavně kvůli snadnějšímu utahování pomocí stahovacího popruhu. Zde ještě byly volně ložené, ale k „vinglíkům“ je připevním napevno. Práce tak bude snažší.

Zlepšovák přípravku

A tady je zlepšováček, který mě napadnul…

 

… a sice připevnit na jednotlivé „vinglíky“ drát (nebo hřebík) ohnutý do tvaru sponky (U), tak aby vytvořil průchod pro popruh. Utahovací popruh tak nebude před utažením sklouzávat dolů z přípravku a já nebudu potřebovat 4 ruce abych rámeček utáhl.

Zatím jsem s tímto přípravkem slepil jeden rámeček a jsem s ním velmi spokojený.

Už nepotřebuju při utahování popruhu čtyři ruce navíc, kterými bych přidržoval popruh na jeho místě, ale vystačím se základní sadou 🙂

 

Michal Šika - Kutilův zápisník