Před nějakou dobou jsem rekonstruoval skleník, který nám na zahradě zbyl po původních majitelích. Ještě zbývalo dodělat pár věcí, aby bylo dílo kompletně dokonáno…
Hřebenáče
Nejprve jsem skleník opatřil hřebenáči. Z původního skleníku jsem měl několik ohnutých nerezových plechů, akorát na vrchol skleníku. Tyto plechy jsem obrousil od staré barvy a nečistot. Natřel jsem je z vrchní strany barvou Fest-B, jako je i zbytek konstrukce skleníku.
Pak jsem na jednotlivé hřebenáče z vnitřní strany nanesl transparentní silikon (kterým jsem ostatně zasklíval celý skleník) a přilepil je na vrchol střechy – jak ostatně znázorňuje prvních pět obrázků v galerii.
Otevírání větracích oken
Jako druhou věc (na obrázcích 6-28) jsem udělal konstrukci pro otevírání větracích oken ve skleníku. Původně jsem chtěl vyrobit elektrické otevírání, kde by motůrky zvedaly a přivíraly větrací okna, ale vzhledem k mému vytížení a složitosti celé konstrukce jsem toto zatím odložil a vyrobil jen oporu pro ruční otevírání větracích okýnek.
Opora sestává z vodorovného jeklu 30x30x2 mm, na který je uprostřed navařena svislá opěrná část, kde jsou opory pro otevírání oken do dvou poloh. Jekl byl původně využíván pro tažení opěrných lanek pro okurky nebo jinou popínavou rostlinu, proto jsem musel po jeho zakrácení na požadovanou délku a obroušení od rzi a barvy, zavařit několik otvorů. Svary jsem poté začistil, tak že není znát, kde původně otvory byly.
Pak jsem si uřízl kus jeklu pro středovo svislou část, která bude dosahovat až pod horní nosný jekl ve skleníku. Vršek této svislé části jsem také zavařil, abych ji utěsnil před vlhkostí. Následně jsem si uřízl dva delší kusy vinglu (úhelníku) 30x30x3 mm, které jsem navařil na konce vodorovné části konstrukce (na nich bude celá konstrukce ležet).
Po přiměření jsem do prostředka vodorovného jeklu přivařil svislý jekl. Všechny svary bylo nutné provést důkladně, aby nedošlo k jejich roztržení. Vyrobil jsem také z 1 mm plechu manžetu, která bude obepínat vrchní jekl ve skleníku a bude připevněna ke svislé části konstrukce, aby ji tak zajistila proti prohýbání a posunu.
Nakonec jsem uřízl čtyři kousky vinglu, které jsem navařil na svislou část kostrukce, jako opory pro tyče otevíracích oken. O tyto opory se tyče ve dvou polohách mohou opřít a tak můžeme regulovat, jak moc budou větrací okna otevřená.
Více napoví následující galerie…
Poté co bylo vše důkladně svařeno, jsem konstrukci opět natřel barvou Fest-B, a umístil ji do skleníku na své místo. Manžetou jsem konstukci připevnil k vrchnímu nosnému jeklu. A už se mohlo začít pohodlně větrat. Každé ze dvou větracích oken je možné otevřít do dvou poloh anebo úplně zavřít.
Michal Šika - Kutilův zápisník