Výrobek: Domeček a příslušenství pro morčata

Mladší pan syn si vymyslel, že chce chovat morčata. No proč by ne, naučí se starat o zvířátka a určité pravidelnosti. Klec jsme kdysi dostali od sousedů, tak jsme využili tu, jen jsem do ní musel vyrobit domeček a různé prolézačky a také krmelec…

Morčata jsou přítulná a roztomilá zvířátka (také jsem jedno v mládí měl). Jako každé zvíře ale také vyžadují péči a domov, kde žijí. Ten jim poskytne klec na hlodavce, do ní ale potřebují ještě domeček, kam se mohou schovat a třeba nějaké prolézačky pro zábavu. A taky krmítko, kam se jim dává seno, jakožto hlavní složka jejich jídelníčku.

Krmelec neboli lísku na seno jsme objednali v Německu, a než přišla, vyrobil jsem z odpadového materiálu domeček a různé rampy, aby se morčatům zvětšil životní prostor. Také klec není nová ale minimálně 15 let stará. Avšak slouží dobře, tak není nutné kupovat hned novou.

Jak jsem již psal, použil jsem různé odřezky dřevěných palubek a spárovek a překližky. Pro domeček jsem si uřízl 4 kusy spárovky o výšce 100 mm a délce 250 mm. Do dvou jsem vyřízl kulatý otvor o průměru 64 mm, jako vstup a výstup do domečku a celé jsem to sbil dohromady. Nahoru jsem udělal stříšku, tedy dal jsem k sobě 3 palubky a spojil je dohromady. Vznikla tak plocha o rozměru 270 x 290 mm (spodek klece se rozšiřuje).

Pak jsem z kusu spárovky o rozměrech 150 x 250 mm udělal rampu, aby morčata mohla pohodlně na střechu domečku. Dále jsem na opačné straně klece udělal ze dvou palubek poličku, kam si morčata mohou vylézt po mostíku z překližky. Ten jde navíc odklápět, aby šla zvednout střecha z domečku. 

Když přišel krmelec, uřízl jsem z MDF desky kus o rozměrech 250 x 260 x 5 mm a krmelec na něj připevnil pomocí krátkých vrutů, které byly součástí dodávky krmelce. Desku s lískou (krmelcem) jsem pak pomocí svorky na papír připevnil  ke kleci nad domečkem morčat. Aby se neposunovala dolů, výškově jsem desku zajistil dvěma vruty, které zabraňují sklouzávání dolů.

A bylo hotovo. Morčata si lebedí a pomalu si na nás zvykají (máme je teprve od soboty). Myslím, že takto upravená klec jim vyhovuje. Ještě jsme koukali se synátorem na pinterest, a tam nás zaujalo, že někteří lidé vyrábějí pro morčata i několikapatrové skříně. Tak se možná inspirujeme a hlodavcům vyrobíme lepší haciendu…

 

Michal Šika - Kutilův zápisník