Jak docílit pěkně vypadajících záhlubů

Při vrtání otvorů do dřeva pro zašroubování vrutů se stává, že záhluby pro hlavu vrutu nevypadají moc pěkně. Bývají „rozvrkočené“ a pokud chceme vrutové spoje přiznat, tak rozhodně nevypadají moc pěkně.

V tomto článku poradím, jak záhluby udělat lépe.

Na následujícím obrázku je porovnání dvou záhlubů pro hlavu vrutu. 

Dost často se mi povedl záhlub zobrazený vlevo. Nic moc, že? Jelikož nejsem truhlář (to znamená, že na to nemám školu), lámal jsem si hlavu, jak to udělat, aby záhlub vypadal jako ten vpravo.

Jednou možností je použít vrtáky na kterých je připevněn nástavec, který záhlub udělá. A díky tomu, že je nasazen přímo na vrtáku, tak nevibruje a záhlub nezmrví. Ty mi nedávno dorazily od šikulů z Číny. Ne každý je ale má.

No a nejjednodušší cestou je použít klasický záhlubník (ten bývá součástí každé větší sady vrtáků), jako obyčejně, ale před vyvrtáním díry.

Prostě si vyznačím střed díry pro vrut, nepoužiju však vrták nýbrž záhlubníkem udělám záhlub na hlavu vrutu. A až potom vyvrtám otvor pro vrut/šroub.

Díky tomu, že záhlubník neposkakuje v otvoru pro vrut, tak záhlub vyfrézuje přesně a hladce, jako na obrázku. Nemusím se ani bát, že bych netrefil střed, protože záhlubník má svou špičku, díky níž se drží středu naprosto bezpečně.

A tak se už nemusím stydět přiznat vrutový spoj.

 

Michal Šika - OK1MSI